Vitamin D: Vše, co potřebujete vědět

Cholokalciferol, neboli vitamin D3, je forma vitaminu D, která je pro živočichy tou nejzásadnější. Díky koronavirové pandemii se těší nebývalému zájmu vědců i laiků zejména v kontextu jeho vlivu na závažnost průběhu nemoci. Na pomyslném výsluní se však nacházel i v době ,,předcovidové’’, a to zejména díky spojování jeho přítomnosti v našem těle s prevencí a rizikem vzniku celé řady onemocnění.

Věděli jste, že vyšetření hladiny vitaminu D je jedním z nejžádanějších laboratorních testů vůbec? Poptávku ženou nahoru samoplátci, protože běžně je tento test indikovaný jen malému množství pacientů.

Kdo je ohrožený nedostatkem vitamínu D

Odhady tvrdí, že nedostatkem vitaminu D trpí až 1 miliarda populace! Ohrožené jsou zejména děti, senioři, lidé s nadváhou či trpící obezitou, ženy po menopauze a ti, kteří se vyhýbají slunečnímu záření. Často jsou také postiženi pracovníci v uzavřených prostorách a ti, kteří pracují na nočních směnách.

Souvislost vitamínu D s nemocemi

Popularitu tohoto vitaminu způsobily masově publikované studie zkoumající souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a výskytem několika velmi častých onemocnění od srdečních chorob, cukrovky a rakoviny až po výkyvy nálad a demenci. To, zda-li je nízká hladina vitaminu D příčinou či důsledkem oněch onemocnění se dosud nepodařilo jednoznačně klinicky prokázat. Řada studií však naznačuje, že například záněty či obezita hladinu vitaminu D snižují.

Jak vitamín D správně užívat?

Paradoxně mnoho z nás v přílišném zápalu vitamin D nadužívají. To může vést ke zvýšené hladině kalcia v krvi a u žen například způsobovat bolestivé ledvinové kameny.

Při užívání vitamínů D se proto držte těchto pravidel:

  • Dávkujte správně: Doporučená dávka pro dospělé je 600 IU (international units) denně a od 70 let 800 IU. Mimochodem, o správné denní dávce se nadále vedou odborné debaty.
  • Kombinujte doplňky stravy se správnými potravinami: Vitamin D se hojně vyskytuje v mořských rybách (losos, tuňák, sardinky), mléku, vejcích a sýrech. Některé potraviny jím jsou obohaceny. 
  • Informujte svého lékaře o tom, že vitamin D ve formě doplňků užíváte a nechte si jím potvrdit správnou dávku odpovídající vašemu zdravotnímu stavu.

Vitamín D formou doplňku stravy

I my v Mentis Lab považujeme vitamin D za důležitou látku pro naše zdraví a víme, že dieta i životní styl našim zákazníkům často neumožňují získat potřebnou dávku vitaminu D pouze ze stravy.

V řadě Mentis ho proto najdete v našem vlajkovém produktu MAX, který širokým spektrem přírodních látek podporuje vaši fyzickou a duševní kondici. Lze i využít naše liposomální vitamíny D3 + K2. 

Díky Mentis MAX získáte tři klíčové benefity:

  • Odbouráte únavu a stres,
  • zlepšíte paměť a soustředění,
  • doplníte doporučené denní množství vitaminu D pro komplexní posílení vašeho organismu.

Cena dvou tabletek – vaší denní dávky – je 40 Kč! 

Chci vyzkoušet >>

Za Mentis Lab

Tomáš

Mentis-Max-3

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení