Terpeny: jaký mají vliv na naše zdraví?

Název terpen může v leckom vyvolat domněnku, že se jedná o uměle vytvořenou látku, která nemá v přírodních výrobcích co dělat. Zdání ale klame. Terpeny jsou organické sloučeniny zejména rostlinného původu, se kterými se setkáváme především u doplňků stravy. Najít ale můžeme i terpeny živočišné – například ambrein, který se nachází v tělech velryb nebo skvalen pocházející ze žraločích jater. Jaký mají tyto terpeny vliv na naše zdraví?

Co to terpeny jsou?

Z chemického hlediska jsou terpeny složeny ze dvou nebo více isoprenových jednotek (isopren je nenasycený uhlovodík, za běžné pokojové teploty je v kapalném skupenství), díky čemuž se řadí mezi isoprenoidy.

Přestože vám možná označení terpen nezní povědomě, ve skutečnosti se s nimi setkáváte velmi často. Jak už jsme řekli, terpeny najdeme především v rostlinách. Dodávají jim jejich neznaměnitelnou vůni nebo barvu. Účelem terpenů je ochrana organismu před škodlivými vnějšími vlivy. Samotné terpeny jsou pak zastoupeny ve spoustě výrob, zejména v éterických olejích nebo balzámech, ale najdeme je i v potravinách a bylinkách, jako například v mátě, pomerančové kůře, vodním melounu nebo rajčatech.

V posledních letech se staly předmětem rozsáhlých výzkumů terpeny obsažené v konopí, nicméně pozitivní účinky terpenů v jiných rostlinách a jejich extrakci lidé znají už od nepaměti. Asi nezjnámnějším terpenem je betakaroten (tetraterpen) a latex (polyterpen). Významné jsou také terpeny obsažené ve zmíněném konopí. Terpeny lze získat z jednotlivých částí rostlin (listy, květy nebo kmeny stromů). Ty se pak připravují destilováním s vodní parou, extrakcí nebo lisováním.

terpeny

Jaké známe typy terpenů

Chemicky se terpeny dělí na dvě skupiny podle své struktury, a to na cyklické a acyklické. Pro běžného uživatele je však důležitější dělení podle počtu isoprenových jednotek, protože tyto jednotlivé terpeny pak můžeme najít v rostlinné říši (tedy i v potravinách):

  • Monoterpeny obsahují dvě molekuly isoprenu a lze se s nimi setkat v pomerančové nebo citrónové kůře (limonen), mátě peprné (menthol), kafrovníku (kafr) nebo v růžovém oleji, oleji z trávy voňatky Martinovy nebo oleji z citronelly (geraniol).
  • Seskviterpeny obsahují tři molekuly isoprenu a v rostlinné říši jsou zastoupené v silicích chmelu (humulen), kyselině abscisové nebo éterických olejích.
  • Diterpeny se skládají z celkem čtyř molekul isoprenu a nalezneme je zejména v retinolu, retinalu a fytolu. Mezi významné diterpeny řadíme například forskolin, kafestol, kyselinu abietovou, steviol, taxadien nebo tiamulin.
  • V triterpenech lze najít celkem šest molekul isoprenu. Nejznamnější triterpeny jsou ambrein, kyselina ganoderová, lanosterol nebo skvalen.
  • Tetraterpeny se skládají z osmi isoprenových molekul. Mezi tyto terpeny patří lykopen (červené rostlinné barvivo; lykopen lze najít například ve vodním melounu, rajčatech, posedu bílém, šípku, červeném grapefruitu nebo guavě), dále γ-karoten, α-karoten a β-karoten (žlutočervené barvivo betakaroten, jenž lze najít například v mrkvi nebo rajčatech, je významný i pro své antioxidační účinky).
  • Polyterpeny obsahují osm nebo více isoprenových molekul. Nejdůležitějšími polyterpeny jsou latex a gutaperča.

Představíme vám ty nejznámnější terpeny, se kterými se setkáváte prakticky denně.

β-myrcen

Tento přírodní uhlovodík se řadí mezi monoterpeny. Kromě názvu β-myrcen se běžně užívá i samotný název myrcen. Své pojmenování získal podle polysyntetické výroby, která spočívá v extrakci látky z rostlin rodu myrcie. Tento terpen je však přítomen i v rostlinách, zejména ve vavřínu, konopí, chmelu, mateřídoušce, ale také třeba v mangu, divokém tymiánu, bazalce nebo petrželi. Samotná extrakce z rostlin je však výjimečná a upřednostňuje se právě polysyntetická produkce.

β-myrcen se pro svoji ovocnou a hřebíčkovitou vůni používá při výrobě parfémů. Z tohoto monoterpenu se dále vyrábí látky jako citral, citronellol, citronellal, geraniol, linalool, mentol a nerol. Má výrazné sedativní, protizánětlivé a analgetické účinky. Pomáhá tedy při usínání nebo zmírnění bolesti. β-myrcen zároveň může posloužit i jako antioxidant, tedy coby účinný přídavek do krémů proti vráskám nebo proti slunečnímu záření. Další jeho velkou výhodou je schopnost prospěšně působit na správnou funkci zažívacího traktu.

bazalka, tymián, petrželka - terpeny

Terpen β-myrcen obsahuje i řada bylinek.

D-limonene

Již podle názvu tohoto přírodního terpenu lze odvodit, že d-limonene je obsažen ve slupkách citrusových plodů, nicméně tento druh limonenu se nachází především v pomerančových slupkách. Výstupním produktem je za studena lisovaný olej.

Velkým přínosem d-limonenu je především jeho příjemná, osvěžující a sladká vůně připomínající citrusy. Své využití tedy nachází zejména při výrobě čistících prostředků nebo ředidel. Dále se využívá i v kosmetickém průmyslu.

Kromě uvedeného je však d-limonene velmi ceněn i pro své antioxidační a protizánětlivé účinky na lidský organismus. Dále má také pozitivní vliv na metabolismus a bojuje s celou řadou zdravotních problémů – například působí jako prevence proti rakovině, cukrovce, bronchitidě, vysokému cholesterolu, nicméně pomáhá také i při redukci hmotnosti.

β-karyofylen

β-karyofylen (neboli též zkráceně karyofylen) je přírodní seskviterpen, který je součástí mnoha esenciálních olejů – sem se řadí například oleje z hřebíčku, konopí, rozmarýnu, oregana nebo chmele. Důležité také je, že díky β-karyofylenu má černý pepř nebo hřebíček své nezaměnitelné aroma.

Pro svoji chuť a vůni si tento terpen získal významné místo v potravinářském průmyslu. Kromě toho má však i velmi zásadní medicínské a terapeutické vlastnosti – zejména antioxidační, protizánětlivé a analgetické. Tento terpen ale také může pomoci při boji s alkoholismem nebo může snížit četnost záchvatů. Svoji roli sehrává i při boji s neurodegenerativními chorobami - např. Parkinsonem nebo roztroušenou sklerózou. Nutno dodat, že se momentálně vedou i diskuze o tom, zda je β-karyofylen schopen tlumit pocity úzkosti a deprese.

esenciální oleje - terpeny

Terpen β-karyofylen je součástí mnoha esenciálních olejů, například rozmarýnového.

β-linalool

β-linalool (nazývá se též linalool, ale i linalylalkohol, linaloyloxid nebo allo-ocimenol) patři mezi terpenové alkoholy a je součástí velkého množství květin a kořenných rostlin. Uvádí se, že až 200 rostlin produkuje β-linalool – jde zejména o mátu, vonné byliny, vavřín, skořici, citrusy, ale také třeba břízy nebo houby. I navzdory širokému výskytu se upřednostňuje syntetická výroba.

Jeho příjemná a nezaměnitelná vůně způsobila, že se β-linalool hojně používá v průmyslu. β-linalool tak najdeme nejčastěji v drogistických výrobcích (mýdla, čistící prostředky, šampony, kondicionéry, repelenty, přípravky proti škůdcům) nebo kosmetice (krémy, parfémy, rtěnky, pleťové vody). Tento terpen je také součástí mnoha aromaterapeutických výrobků. V neposlední řadě má β-linalool protizánětlivé, antidepresivní a antiepileptické vlastnosti. Zároveň má příznivé účinky na nervový a kardiovaskulární systém. Nutno také dodat, že jej lze využít i při výrobě vitamínu E. β-linalool ale není vhodný pro všechny. Pokud člověk trpí alergií na parfémy, měl by se tomuto terpenu vyhnout.

Menthol

Monoterpen mentol se nachází v mátě peprné. Barva mentholu je bílá nebo čirá. Tato látka se pro své lokálně znecitlivující a chladivé účinky používá nejčastěji v léčebných produktech (masti, tabletky). Velmi časté jsou také mátové bonbony nebo čaje.

Z celého článku je zřejmé, že terpeny jsou v rámci organické chemie velmi obsáhlé téma. Kromě již zmíněného průmyslu se často využívají i v potravinářském, kosmetickém průmyslu a lékařství. Důvodem jsou právě jejich pozitivní účinky na naše zdraví.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení