Antioxidanty – trumf v boji proti předčasnému stárnutí

Antioxidanty jako vitamin C a koenzym Q10 máte možná v povědomí z řady reklam na kosmetické přípravky. A to jako účinné látky pro boj proti vráskám. Antioxidanty toho ale dokážou mnohem více než prodloužit mladistvý vzhled. V poslední době se jejich vliv velmi úzce spojuje s celkovými procesy stárnutí a dlouhověkostí.

V našem těle se každý den odehrává bitva o velmi křehkou rovnováhu mezi volnými radikály, antioxidanty a biomolekulami. Řada faktorů od životního stylu po kontaminované prostředí ale tuto rovnováhu narušuje. To má za následek spuštění nepříznivých procesů, které mohou vést k řadě chronických onemocnění a předčasnému stárnutí. 

Za vším je oxidativní stres

Volné kyslíkové radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou být dobrým sluhou i zlým pánem. Pomáhají totiž našemu imunitnímu systému bojovat s patogeny a stejně tak hrají klíčovou roli při přeměně vzduchu a potravy na energii. Pokud však dojde k jejich nadměrné tvorbě, antioxidanty – lovci volných radikálů – přestanou stačit a radikály začnou poškozovat naše buňky a tkáně. Tomuto stavu se říká oxidativní stres.

Oficiálně uznávané symptomy oxidativního stresu neexistují, přesto někteří klinici zmiňují projevy, jako je únava, bolesti hlavy, citlivost na hluk, poruchy paměti, bolest kloubů a svalů, vrásky a šediny a samozřejmě snížená imunita

Řada studií naznačuje, že oxidativní stres hraje roli u vzniku některých typů rakovin, kardiovaskulárních onemocnění, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a prakticky všech zánětlivých nemocí jako například artritida a lupénka. Důsledkem kumulativního oxidativního stresu jsou potom buněčné změny přispívající k akceleraci stárnutí.

Ovlivnit stárnutí můžeme 

Přestože se volné radikály v našem těle vyskytují přirozeně, řada faktorů souvisejících s životním stylem má na ně značný vliv. Jsou jimi:

  • Cigaretový kouř,
  • vystavení toxinům z ovzduší a chemických produktů,
  • alkohol,
  • UV záření,
  • bakterie v dutině ústní.

Výzkum se nyní intenzivně zabývá možností, zda-li dodatečná suplementace antioxidantů může pomoci s bojem proti oxidativnímu stresu a předčasnému stárnutí. Aktivně se zkoumají antioxidanty, jakými jsou dříve zmiňované vitaminy, koenzym Q10 , ale i melatonin, resveratrol, curcumin a jiné polyfenoly. 

Antioxidanty fungují nejlépe v kombinacemi s dalšími antioxidanty (např. synergický efekt vitaminu C a E), rostlinnými extrakty a živinami. Nelze tedy než doporučit pestrou stravu bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu a celozrnné produkty podpořenou kvalitními potravinovými doplňky, které vykryjí nedostatky jídelníčku a sezónnost některých plodů.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení