Blog

Přečtěte si více o nootropikách a o tom, jak ty správné přírodní látky mohou změnit váš život k lepšímu.

18.01.2021

Jak vyřešit stres z home office? Úkol jako na míru pro přírodní nootropika

Zažili jsme to při jarní vlně. Krátká euforie z možnosti pracovat z pohodlí domova, vyhnout se dojíždění i neoblíbeným kolegům. Pocit svobody však brzy vzal za své a my začali home office vidět v jiném světle. Specifika práce z domova mohou mít totiž na naše zdraví závažné dopady.

Celý článek 
27.09.2020

Kurkuma: zlatý a voňavý poklad z orientu

Vůně orientu a dálky zblízka. Marocké pouště a indická rušná města. Taky to cítíte a vidíte? Pak jste tady správně. Řeč bude o kurkumě. O zlatém a voňavém pokladu z Matky země.

Celý článek 
31.05.2020

Extrakt vs. sušená bylina – jak se v tom vyznat?

Nedávno se k nám dostal dotaz na to, jaký je rozdíl mezi drcenou (popř. sušenou) bylinou a extraktem z byliny. A protože je toto téma mezi širokou veřejností poměrně neprobádané, třeba vám tímto článkem rozšíříme obzory. Dotaz se týkal konkrétně kapsle ostropestřece, na němž si budeme uvádět i příklady.

Celý článek 
24.04.2020

7 tipů, jak posílit imunitu přirozenou cestou

„Imunita? To znám, to je schopnost organismu ubránit se proti vnějším i vnitřním vlivům. A oslabená imunita znamená, že jsem náchylnější k nemocem.“ Co myslíte, je to pravda?

Celý článek 
07.04.2020

Nootropika: Přírodní látky, díky nimž myšlení nebolí a soustředění je hračka

Kolikrát jste si už povzdechli nad tím, že vám ty stohy materiálu a nových informací mozek nebere? Že už nemůžete přemýšlet, zapamatovat si nové a být za jakoukoli cenu kreativní, i když váš šéf je jiného názoru?

Celý článek 
30.03.2020

Žlučník – pár tipů, aby vás netrápil

V minulém článku jsme se podívali na játra. Myslím, že každý z nás má o játrech celkem dobré povědomí, a tak se dnes posuneme dále, i když stále zůstaneme u trávicí soustavy. Tentokrát se podíváme na zoubek orgánu, který bývá často opomíjený, ale zároveň dokáže leckoho potrápit. Už vás nebudu dál napínat, řeč bude o žlučníku.

Celý článek 
21.01.2020

Prozradíme vám, za co vám poděkují vaše játra!

Přiznejme si – kdo z nás by mohl říct, že má zdravá játra? Jídelníček mnohých z nás není nejzdravější, proto si nedělejme iluze o tom, že svá játra nezatěžujeme. Už samotná česká kuchyně zrovna nejde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Oběd průměrného člověka se tak skládá z tučného či smaženého jídla, které je zapíjeno pivem. A při této kombinaci játra opravdu nevrní blahem. Spíš naopak, můžou zavrnět i bolestí. A to už není legrace. Tak co s tím? Jedno řešení bychom tu měli.

Celý článek 
24.10.2019

Adrenální únava: když nadledviny signalizují problém

Pokud uvažujeme o svém zdraví, obvykle se to týká kardiovaskulárního systému, imunity, zažívání, hladiny cukru v krvi - a tak dále. Zdraví nadledvin je často a neprávem přehlíženým tématem.

Celý článek 
26.09.2019

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ: JAKÉ ÚČINKY V SOBĚ SKRÝVÁ ZNÁMÝ BODLÁK?

Ostropestřec mariánský (nebo také Silybum marianum či mariánský bodlák) je přírodní bylina, která roste většinou v Kalifornii, ačkoli ji lze pěstovat i na jiných částech světa - jedinou podmínkou je teplé klimatické podnebí. Obvykle dosahuje výšky až 150 cm. Ostropestřec mariánský je původem ze středomořské oblasti, přičemž je zde poprvé zmiňován řeckým lékařem a botanikem Dioscoridesem, který popsal léčivé vlastnosti ostropestřce v 1.století n.l..

Celý článek 
26.08.2019

Člověče, rozCHILL se!

Možná jste o letošních prázdninách nejednou hráli oblíbenou dětskou hru Člověče nezlob se, která mi lehce evokovala chvíle, které nás čekají po návratu z dovolených a se začátkem školního roku. Nevím jak vy, ale většinou jsem zdravě soutěživý typ a každá komplikace na cestě k cíli mi lehce zvedne tep a to nemluvím o těch komplikacích dopravních.

Celý článek 
10.07.2019

Zbrojovka, Magnum, Vegan, slova, která rezonují, nejenom v létě

Nedávno rezonovalo v médiích téma naší známé zbrojovky v souvislosti se sponzoringem filmového festivalu a nevím proč se mi tohle téma zrovna vybavilo, když jsem hledal v horkém odpoledni osvěžení v chladícím boxu a moje oči spočinuly na výrazném nápisu Magnum.

Celý článek 
29.06.2019

Co si zabalit na party do Varů, aneb zdravý průvodce začínajícím létem

Mohl bych sepsat článek na už okoukané téma x způsobů jak být lepší, jak být zdravější, jak být či nebýt, ale koho by to teď zajímalo, že?

Celý článek 
28.05.2019

5 PŘÍRODNÍCH ZPŮSOBŮ, KTERÉ VÁM ZLEPŠÍ NÁLADU

Ať už máte špatný nebo příšerný den anebo si procházíte špatným obdobím, tak usilujete ze všech sil o to, aby jste se cítili alespoň o trochu šťastnější.

Celý článek 
02.04.2019

OBJEVTE, JAKÉ BENEFITY S SEBOU NESE KRILLOVÝ OLEJ!

Jistě si ještě vybavíte časy, kdy vám babičky vyprávěly o rybím oleji a jeho blahodárných účincích. Avšak rybí olej je také známý pro svůj specifický rybí odér, který dokáže odradit nejednoho člověka. Naštěstí se doba posunula dále a nyní již existuje účinná alternativa - krillový olej. A co se vlastně za tímto názvem skrývá? Čtěte dál!

Celý článek 
24.03.2019

Trápí vás nadměrná únava, pocity úzkosti a nedokážete se soustředit?

Každý z nás si občas postěžuje na neustálou únavu, pocit úzkosti nebo také na problémy se soustředěním s tím spojené. Pocity jako jsou vyčerpanost, rozladěnost, deprese či postupná ztráta motivace jsou v současné době naprosto běžnými jevy. Co však způsobuje dlouhodobou únavu a jak si s ní poradit? A jak se znovu dostat do formy? Čtěte dál.

Celý článek 
03.03.2019

Korálovec ježatý: jaké benefity v sobě skrývá vzácná houba?

Korálovec ježatý je velká, bílá, jedlá houba, která svým vzhledem připomíná lví hřívu nebo mořského živočicha. Korálovec má pro nás řadu zdravotních přínosů, které pocházejí z jeho protizánětlivých a antioxidačních vlastností. Studie ukazují, že královec podporuje zdraví mozku, zmírňuje příznaky neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova či Parkinsonova choroba a zlepšuje naši náladu a soustředění.

Celý článek 
27.01.2019

JAK VYZRÁT NA DEPRESI - ONEMOCNĚNÍ MODERNÍ DOBY?

Obdobím psychické nepohody prochází občas každý z nás, ale pokud se jedná o depresi, je významně těžší, vrátit se do takzvaného normálu. V takovém případě člověk potřebuje i nějaké záchranné lano, které by ho vytáhlo zpět na vlastní nohy.

Celý článek 
10.01.2019

Jak vyzrát na zkouškové a nejen na něj?

,,Měl jsem totální okno.” Věta, kterou za svůj život pronese nejeden student. Studentský život s sebou nese mimo řadu příjemných chvil, jako například poznávání nových spolužáků, také řadu přednášek, zápočtů, průběžných testů, a hlavně na konci každého semestru zkouškové období. Na stole se začínají hromadit mimo učebnice i nekonečné stohy skript a nezbývá nic jiného, než se to všechno poctivě naučit.

Celý článek 
10.12.2018

Nastartujete svůj mozek Acetyl-L-karnitinem

Acetyl-L-karnitin nebo také ALCAR je poměrně známá nootropní látka, kterou pro její pozitivní účinky na lidský mozek užívají každý den miliony lidí různého věku. Jedná se o upravenou verzi aminokyseliny L-karnitin, která je na rozdíl od svého "bratříčka" schopna ovlivnit mozek překročením hematoencefalické bariéry, tedy přechodem mezi cévním systémem a mozkovou tkání.

Celý článek 
27.11.2018

Benefity užívání rozchodnice růžové

Rozchodnice růžová (Rhodiola Rosea nebo také zlatý kořen) je adaptogenní bylina s obrovským potenciálem pro redukci stresu a únavy, zlepšení nálady a regeneraci neuronů. Užívá se také jako náhrada kofeinu pro dodání energie a podporu spalování tuků zejména v oblasti břicha (viscerální tuk).

Celý článek 
18.11.2018

Proč se syndrom vyhoření může týkat i Vás a jak mu předcházet

Ve světle výrazných sociálních změn, neustálých inovací a transformací na pracovišti se zvyšují také nároky na samotné zaměstnance, kteří jsou každý den přehlceni velkým množstvím práce, a jen málokdy jsou za svůj výkon patřičně odměněni. Silný plamen motivace, který je dříve táhl k produktivitě, tak pomalu vyhasíná až dochází k úplného vyhasnutí ve formě syndromu vyhoření.

Celý článek 
28.10.2018

Přírodní nootropika aneb šikovný pomocník při učení

Pravděpodobně nenajdete moc studentů, kteří Vám řeknou, že škola je zábava. Nároky škol na studenty se rok od roku zvyšují a studenti si musí každý den poradit s pořádnou dávkou stresu, jejíž hladina často roste během zkouškového období. Avšak nejsou to pouze studenti, kteří jsou těmto nárokům vystaveni, ale také lidé, kteří již mají svá školní léta za sebou. Různé certifikace, kurzy, zvyšování kvalifikace či nové postupy a pravidla v práci, to vše vyžaduje aktivní zapojení paměti a kognitivních funkcí.

Celý článek 
10.09.2018

7 triků jak zlepšit paměť a udržet svůj mozek v kondici co nejdéle

Kdysi se věřilo, že mozek dosahuje svého maxima na začátku dospělosti a poté pomalu vyčerpává svou sílu ve stáří. Nyní ale víme, že také současný životní styl hraje zásadní roli ve zhoršování kognitivních funkcí, a to zejména díky vystavování se toxinům, chemikáliím, stresu, nedostatku spánku, nezdravých diet a mnoho dalších.

Celý článek 
11.03.2018

Fosfolipidy jako zdroj omega 3 mastných kyselin

Krillový olej, který je obsažen v Mentis Krillu, se získává výhradně z krunýřovky krillové (Euphausia superba), antarktického druhu mořského korýše, bohatého na omega 3 mastné kyseliny EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Omega 3 mastné kyseliny jsou potřebné pro mnoho oblastí lidského zdraví, jako je mozek, srdce a klouby, a protože si lidské tělo nedokáže vyrobit samo, musí být získávány z jídla nebo potravinových doplňků.

Celý článek 
01.02.2018

Viagra pro ženy? Existuje už dávno, jen se o ní nemluví...

Zatímco mainstreamová a zdravotnická média v roce 2015 nadšeně psala o průlomovém léku Flibanserin (Addyl) s dlouhou řadou nepříjemných vedlejších účinků, ajurvédská medicína už tisíciletí účinnou "ženskou Viagru" využívá. Její jméno Ashwagandha.

Celý článek 
10.01.2018

Mentis Chill: okamžitá pomoc v náročných dnech. Neusni, zaber, soustřeď se a nerozChilluj se.

Mentis Chill by měl být pevnou a neměnnou součástí každé dámské kabelky, studentského batůžku, manažerského kufříku a přihrádky na žvýkačky v autě každého řidiče. Mentis Chill je účinná antistresová dávka nootropik, která zabere už do dvaceti minut. Nabudí, soustředí a uklidní.

Celý článek 
09.01.2018

Stres přispívá ke vzniku až 90 % chorob. Jak ho zvládnout při studiu či v práci?

Podle průzkumu společnosti GfK z roku 20131, je 40 % Čechů stresováno v práci nebo při studiu. Každý třetí Čech se přitom potýká s dlouhodobým stresem, který způsobují zejména rodinné či pracovní problémy.3 Ruku v ruce se stresem přichází i pocit vyčerpání nebo nechuť k činnosti, která stres způsobuje. Co pro sebe můžeme udělat, abychom stres eliminovali a neskončili takzvaně „na zhroucení“?

Celý článek 
18.12.2017

Krillový olej: rybí tuk nové generace v kapslích, které voní po vanilce

Novodobou alternativou rybího tuku je mnohem zdravější přírodní krillový olej v kapslích, které mohou dokonce chutnat po vanilce. Krillový olej je stejně jako rybí tuk bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Působí protizánětlivě, podporuje imunitní systém a správnou funkci srdce i mozkovou činnost.

Celý článek 
11.12.2017

Další výzkumy potvrzují účinky Rozchodnice při adrenální únavě (vyhoření nadledvin)

Dvě nové klinické studie, publikované v letošním roce, hodnotily přínosy byliny Rhodiola rosea (rozchodnice růžová) při léčení chronické únavy a vyhoření nadledvin.

Celý článek 
23.11.2017

Cognizin: Multifunkční pomocník pro zdravý mozek

CDP-cholin usnadňuje neurotransmisi (přenos nervových vzruchů) zvyšováním hladin důležitých neurotransmiterů, jako jsou dopamin a acetylcholin, přispívá k ochraně struktury buněk zrychlením syntézy fosfolipidů a podporuje buněčnou aktivitu zvyšováním hladin adenosintrifosfátu (ATP).

Celý článek 
21.11.2017

Obliba chytrých drog stoupá, působí jako prevence civilizačních chorob

V roce 2015 dosáhl objem světového trhu s tzv. nootropickými přípravky částky 1,3 miliardy dolarů, do roku 2024 by měl stoupnout na celkem šest miliard dolarů. Rostoucí trend konzumace nootropik se týká i České republiky. Specifickou kategorií jsou tzv. přírodní nootropika.

Celý článek 
19.11.2017

Jak prožít vánoce v ZENu

Šťastné a veselé? Bývávalo. Většina z nás, dospělých, každoročně zažívá čtyřměsíční maraton, který tvrdě prověří jejich odolnost vůči stresu. Továrna na stres přitom funguje přesně dle stanoveného provozního řádu. Můžeme ji pozorovat s nevolí... a nebo s pobavením. Ať tak, nebo tak - tajemství pohodových Vánoc je v naší hlavě.

Celý článek 
11.11.2017

Čarodějka ze Sibiře: Rozchodnice růžová

"Kdo pije čaj z rozchodnice růžové, ten se dožije více než 100 let", říká se na Sibiři. Dodnes se tu dávají novomanželům kytice s kořeny rozchodnice pro lepší plodnost a narození zdravých dětí. Mongolští lékaři předepisovali tuto léčivou rostlinu na léčení tuberkulózy a rakoviny. Při obnovování fyzických a duševních sil je účinnější než ženšen. A současná lékařská věda si ji cení i při léčbě psychických onemocnění.

Celý článek 
07.11.2017

Adaptogeny: Přírodní spojenci v boji se stresem a únavou

Stres a únava jsou jako svíčka, která hoří na obou koncích. Naše tělo často naznačuje, že se dostává z rovnováhy. Za těmito náznaky se může skrývat cokoliv - od toho, že máte potíže přežít den, obtíže se soustředěním, pocit vyčerpání, nebo si uvědomujete pocit vyšší než normální úrovně stresu, což může vést k vypadávání vlasů, matné kůži, nespavosti, zhoršené imunitě, nebo potížím trávicího systému.

Celý článek 
07.11.2017

Zima přichází. Dobijte energii silou z přírody!

Na český trh s volně prodejnými potravinovými doplňky se dostávají přírodní nootropika Mentislab. Nenávykové stimulanty mozku pomáhají odstranit únavu, zlepšit paměť, koncentraci nebo vrátit dobrou náladu. Kombinace nejúčinnějších bylin tradiční ajurvédské a asijské medicíny s nejnovějšími vědeckými poznatky zaručuje rychlý nástup účinku a odstraňuje všechny nepříjemné vedlejší účinky, které mají tradiční stimulanty (kofein ap).

Celý článek 
01.11.2017

Taková malá cholerická historka

"Já na Tebe neřvu, já Ti jen dávám zpětnou vazbu", hřmělo přes pracovní stůl v naší kanceláři a já si říkala, že jsem měla raději zůstat na homeoffice. Víc bych toho udělala a tuhle scénu jsme si mohli ušetřit.

Celý článek 
17.10.2017

Zelený čaj nebo nootropika?

Existují stovky studií, které poukazují na přínosy pití zeleného čaje pro lidský organismus. Proč je ale zelený čaj celosvětově nejčastěji konzumovaným nápojem hned po vodě? Je to jeho příjemná chuť? Relaxační účinky?

Celý článek 
17.10.2017

Cholin: fyzioterapeut pro náš mozek

Žijeme v rychlé době. Nároky na pozornost a soustředění 12 hodin denně od puberty až do důchodu dají mozku pořádně zabrat. Málo spíme, před spaním řešíme starosti dalšího dne, které pak mozek v průběhu spánkové periody zpracovává bez našeho vědomí. Prostě… mozek nemá nikdy pauzu. Jak se o něj ale staráme? A co vlastně mozek potřebuje?

Celý článek 
20.09.2017

Některé dny jsou jako šmouha

Najednou je pátek večer. Ani nevím, jak to mohlo zase tak rychle uběhnout. Jsem strašně, strašně unavená. Jediné, co se mi chce, je spát.

Celý článek 
20.09.2017

Tradiční Ájurvéda v moderním světě. Jaké bylinky užívat a užít si života?

Stres, únava, nespavost, úzkosti nebo poruchy soustředění jsou často spojovány s moderním životním stylem. Psychické a fyzické potíže ale provází lidstvo od nepaměti. A protože lidé měli po ruce vždy byliny, hledali, jak by jim s jejich neduhy pomohly. Příkladem je tradiční indická medicína Ájurvéda, která využívá sílu bylin a dalších přírodních darů. Které z nich můžete použít i ve 21. století?

Celý článek 
15.09.2017

Jak jsem konečně zhubla, i když to nebylo v plánu

Je mi 48 a jsem tlustá. V řeči žen to znamená, že mám 10 kilo nadváhu. Nadváhu oproti tělu, na které jsem byla zvyklá. A nechce se tomu dolů.

Celý článek