Terpeny

Název terpen může vyvolávat domněnku, že se jedná o anorganickou sloučeninu, tedy uměle vytvořenou látku, díky které by výsledný výrobek bylo možné nazvat přírodním jen stěží. Terpeny jsou však organické sloučeniny zejména rostlinného původu (lze nalézt i terpeny živočišné - například ambrein, který se nachází v tělech velryb nebo skvalen, pocházející ze žraločích jater), se kterými se můžeme setkat především u doplňků stravy. Z chemického hlediska jsou terpeny složeny ze dvou nebo více isoprenových jednotek (isopren je nenasycený uhlovodík, za běžné pokojové teploty je v kapalném skupenství), díky čemuž se řadí mezi isoprenoidy.

Ačkoliv nemusíte označení terpen znát, ve skutečnosti se s terpeny setkáváme velmi často. Jak už bylo řečeno, terpeny nalezneme především u rostlin a dodává jim jejich neznaměnitelnou vůni nebo barvu. Účelem terpenů je ochrana organismu před škodlivými vnějšími vlivy. Samotné terpeny jsou pak zastoupeny ve spoustě výrobcích, zejména v éterických olejích nebo balzámech, ale najdeme je i potravinách a bylinkách, jako například v mátě, pomerančové kůře, vodním melounu nebo rajčatech. V posledních letech se však staly předmětem rozsáhlých výzkumů terpeny obsažené v konopí, nicméně blahodárné účinky terpenů v jiných rostlinách a jejich extrakci lidstvo umí využívat už od nepaměti.

Asi nezjnámnějším terpenem je betakaroten (tetraterpen) a latex (polyterpen). Významné jsou také terpeny obsažené v konopí, které se s ohledem na stále se zvyšující popularitu konopných přípravků dostávají do centra pozornosti.

Terpeny lze získat z jednotlivých částí rostlin (listy, květy nebo kmeny stromů). Ty se pak připravují destilování s vodní parou, extrakcí nebo lisováním.

Chemicky se terpeny dělí na dvě skupiny podle své struktury, a to na cyklické a acyklické. Pro běžného uživatele je však důležitější dělení podle počtu isoprenových jednotek, neboť tyto jednotlivé terpeny lze pak najít v rostlinné říši (tedy i v potravinách):

  • Monoterpeny obsahují dvě molekuly isoprenu a lze se s nimi setkat v pomerančové nebo citrónové kůře (limonen), mátě peprné (menthol), kafrovníku (kafr) nebo v růžovém oleji, oleji z trávy voňatky Martinovy nebo oleji z citronelly (geraniol).
  • Seskviterpeny obsahují tři molekuly isoprenu a v rostlinné říši jsou zastoupené v silicích chmelu (humulen), kyselině abscisové nebo éterických olejích.
  • Diterpeny se skládají z celkem čtyř molekul isoprenu a nalezneme jej zejména v retinolu, retinalu a fytolu. Mezi významné diterpeny řadíme například forskolin, kafestol, kyselinu abietovou, steviol, taxadien nebo tiamulin.
  • V triterpenech lze najít celkem šest molekul isoprenu. Nejznamnější triterpeny jsou ambrein, kyselina ganoderová, lanosterol nebo skvalen.
  • Tetraterpeny se skládají z osmi isoprenových molekul. Mezi tyto terpeny patří lykopen (červené rostlinné barvivo; lykopen lze najít například ve vodním melounu, rajčatech, posedu bílém, šípku, červeném grapefruitu nebo guavě), dále γ-karoten, α-karoten a β-karoten (žlutočervené barvivo; betakaroten, jenž lze najít například v mrkvi nebo rajčatech, je významný i pro své antioxidační účinky).
  • Polyterpeny obsahují osm nebo více isoprenových molekul. Nejdůležitějšími polyterpeny jsou latex a gutaperča.

 

Nyní si představíme ty nejznámnější terpeny, se kterými se člověk potkává prakticky denně.

β-myrcen

Tento přírodní uhlovodík se řadí mezi monoterpeny. Kromě názvu β-myrcen se běžně užívá i samotný název myrcen. Své pojmenování získal se podle polysyntetické výroby, která spočívá v extrakci látky z rostlin rodu myrcie. Tento terpen je však přítomen i v rostlinách, zejména ve vavřínu, konopí, chmelu, mateřídoušce, ale také třeba v mangu, divokém tymiánu, bazalce nebo petrželi; samotná extrakce z rostlin je však výjimečná a upřednostňuje se právě polysyntetická produkce.

β-myrcen se pro svoji ovocnou a hřebíčkovitou vůni používá při výrobě parfémů. Z tohoto monoterpenu se dále vyrábí látky jako citral, citronellol, citronellal, geraniol, linalool, mentol a nerol. Má výrazné sedativní, protizánětlivé a analgetické účinky. Pomáhá tedy při usínání nebo zmírnění bolesti. β-myrcen zároveň může posloužit i jako antioxidant, tedy coby účinný přídavek do krémů proti vráskám nebo proti slunečnímu záření. Další jeho velkou výhodou je schopnost prospěšně působit na správnou funkci zažívacího traktu.   

D-limonene

Již podle názvu tohoto přírodního terpenu lze odvodit, že d-limonene je obsažen ve slupkách citrusových plodů, nicméně tento druh limonenu se nachází především v pomerančových slupkách. Výstupním produktem je za studena lisovaný olej.

Velkým přínosem d-limonenu je především jeho příjemná, osvěžující a sladká vůně připomínající citrusy. Své využití tedy nachází zejména při výrobě čistících prostředků nebo ředidel. Dále se využívá i v kosmetickém průmyslu.

Kromě uvedeného je však d-limonene velmi ceněn i pro své antioxidační a protizánětlivé schopnosti na lidský organismus. Dále má také pozitivní vliv na metabolismus a bojuje s celou řadou zdravotních problémů – například působí jako prevence proti rakovině, cukrovce, bronchitidě, vysokému cholesterolu, nicméně pomáhá také i při redukci hmotnosti.

β-karyofylen

β-karyofylen (neboli též zkráceně karyofylen) je přírodní seskviterpen, který je součástí mnoha esenciálních olejů – sem se řadí například oleje z hřebíčku, konopí, rozmarýnu, oregana nebo chmele. Důležité také je, že díky β-karyofylenu má černý pepř nebo hřebíček své nezaměnitelné aroma.

Pro svoji chuť a vůni si tento terpen získal neotřesitelné místo v potravinářském průmyslu. Kromě toho má však i velmi zásadní medicínské a terapeutické vlastnosti – zejména antioxidační, protizánětlivé a analgetické. Tento terpen ale také může pomoci při boji s alkoholismem nebo může snížit četnost záchvatů. Svoji roli sehrává i při boji s neurodegenerativními chorobami - např. Parkinsonem nebo roztroušenou sklerózou. Nutno dodat, že se momentálně vedou i diskuze o tom, zda je β-karyofylen schopen tlumit pocity úzkosti a deprese.  

β-linalool

β-linalool (nazývá se též linalool, ale i linalylalkohol, linaloyloxid nebo allo-ocimenol) patři mezi terpenové alkoholy a je součástí velkého množství květin a kořenných rostlin. Uvádí se, že až 200 rostlin produkuje β-linalool – jde zejména o mátu, vonné byliny, vavřín, skořici, citrusy, ale také třeba břízy nebo houby. I navzdory širokému výskytu se upřednostňuje syntetická výroba.

Jeho příjemná a nezaměnitelná vůně způsobila, že se β-linalool hojně používá v průmyslu. β-linalool tak najdeme nejčastěji v drogistických (mýdla, čistící prostředky, šampony, kondicionéry, repelenty, přípravky proti škůdcům) nebo kosmetických výrobcích (krémy, parfémy, rtěnky, pleťové vody). Tento terpen je také součástí mnoha aromaterapeutických výrobků. V neposlední řadě má β-linalool protizánětlivé, antidepresivní a antiepileptické vlastnosti. Zároveň má příznivé účinky na nervový a kardiovaskulární systém. Nutno také dodat, že jej lze využít i při výrobě vitamínu E.

β-linalool ale není vhodný pro všechny. Pokud člověk trpí alergií na parfémy, měl by se tomuto terpenu vyhnout.

Menthol

Monoterpen mentol se nachází v mátě peprné. Barva mentholu je bílá nebo čirá. Tato látka se pro své lokálně znecitlivující a chladivé účinky používá nejčastěji v léčebných produktech (masti, tabletky). Velmi časté jsou též mátové bonbony nebo čaje.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.