Serotonin

Serotonin ovlivňuje především naši náladu a emoce, spánek, ale i chuť k jídlu. Pomáhá vytvářet a udržet dobrou náladu, vyrovnává výkyvy nálad, mírní stavy úzkosti, ulevuje od deprese a zlepšuje spánek.

Serotonin je důležitý neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů). Vzniká z aminokyseliny tryptofan či jeho metabolitu 5-hydroxytryptofan (5-HTP), přijímaného potravou nebo potravinovými doplňky. Nejvíce je obsažen v mase a drůbeži. Tryptofan dokáže projít krevní bariérou v mozku, kde je následně přeměňován na serotonin. 

Kromě centrálního nervového systému se serotonin vyskytuje také v krevních destičkách a gastrointestinálním traktu. V něm tlumí sekreci žaludeční kyseliny, kontroluje funkci hladkých svalů a podporuje produkci a vylučování žaludečních a střevních sekretů, které napomáhají trávení.
Nízká hladina serotoninu může mít řadu nepříjemných projevů: podrážděnost, agresivita, deprese, úzkosti, panické poruchy, ale také zhoršená kvalita spánku. 
U trávicího traktu může nízká hladina serotoninu negativně ovlivňovat chuťové receptory, způsobovat nauzeu (nutkání k zvracení) a nebo nevolnost. 
Pozor, pro organismus není ale vhodná ani nadměrně zvýšená úroveň serotoninu. V takovém případě se projevuje tzv. serotoninový syndrom.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení