Serotonin

Serotonin ovlivňuje především naši náladu a emoce, spánek, ale i chuť k jídlu. Pomáhá vytvářet a udržet dobrou náladu, vyrovnává výkyvy nálad, mírní stavy úzkosti, ulevuje od deprese a zlepšuje spánek.

Serotonin je důležitý neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů). Vzniká z aminokyseliny tryptofan či jeho metabolitu 5-hydroxytryptofan (5-HTP), přijímaného potravou nebo potravinovými doplňky. Nejvíce je obsažen v mase a drůbeži. Tryptofan dokáže projít krevní bariérou v mozku, kde je následně přeměňován na serotonin. 

Kromě centrálního nervového systému se serotonin vyskytuje také v krevních destičkách a gastrointestinálním traktu. V něm tlumí sekreci žaludeční kyseliny, kontroluje funkci hladkých svalů a podporuje produkci a vylučování žaludečních a střevních sekretů, které napomáhají trávení.
Nízká hladina serotoninu může mít řadu nepříjemných projevů: podrážděnost, agresivita, deprese, úzkosti, panické poruchy, ale také zhoršená kvalita spánku. 
U trávicího traktu může nízká hladina serotoninu negativně ovlivňovat chuťové receptory, způsobovat nauzeu (nutkání k zvracení) a nebo nevolnost. 
Pozor, pro organismus není ale vhodná ani nadměrně zvýšená úroveň serotoninu. V takovém případě se projevuje tzv. serotoninový syndrom.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad [&] techka s.r.o.
Redesign by Filipes Media 🧡