Melatonin

Tento hormon produkuje epifýza (nadvěsek mozkový). Hladina melatoninu v těle je silně závislá na střídání světla a tmy. Přes den je nízká, vzestup hladiny je spojen s nutkáním ke spánku. Nejvyšší je kolem druhé až třetí hodiny ranní. Poté opět začne klesat. Pokud je cyklus melatoninu narušen (pásmová nemoc, stárnutí, stres), snižuje se schopnost soustředění a rozhodování a také může být narušena paměť. Problémy s hladinou melatoninu jsou často pozorovatelné u pracovníků na nočních směnách nebo na studentech v obdobích, kdy se připravují na zkoušky.

Schopnost tvorby melatoninu se s narůstajícím věkem postupně snižuje. Právě s melatoninem pravděpodobně souvisí zvýšený výskyt nespavosti u starších lidí nebo osob se sníženou hladinou melatoninu v krvi. Úprava hladiny melatoninu vede podle vědeckých studií k optimalizaci spánkového schématu a k jeho zvýšené kvalitě.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení