Tradiční Ájurvéda v moderním světě. Jaké bylinky užívat a užít si života?

20.09.2017
Čtěte celý článek

Stres, únava, nespavost, úzkosti nebo poruchy soustředění jsou často spojovány s moderním životním stylem. Psychické a fyzické potíže ale provází lidstvo od nepaměti. A protože lidé měli po ruce vždy byliny, hledali, jak by jim s jejich neduhy pomohly. Příkladem je tradiční indická medicína Ájurvéda, která využívá sílu bylin a dalších přírodních darů. Které z nich můžete použít i ve 21. století?

Co je Ájurvéda a jak léčí?

 

Sanskrtský pojem Ájurvéda je starý jako alternativní léčitelský směr sám. Nejstarší zmínky lze dohledat zhruba 3 000 let před naším letopočtem. Indická tradiční medicína je proto prověřená tisíciletími a zakládá se na osvědčených metodách.

Ájurvéda pracuje s bylinnými preparáty nebo výtažky, které jsou užívané při lehkých onemocněních, jako prevence civilizačních chorob nebo pro posílení fyzické a psychické odolnosti organismu.

Tradiční indická medicína se rozšířila do celého světa v roce 1982 ji dokonce Světová zdravotnická organizace (WTO) uznala za „účinný medicínský systém“.

Dnes je Ájurvéda spojována zejména se zdravým životním stylem. Lidé užívají především léčivé byliny, ale Ájurvéda znamená mnohem víc. Je to komplexní systém, který spojuje výživu, jógu, bylinné terapie, meditace nebo detoxikaci organismu.

A hlavně, základním principem Ájurvédy je život v souladu s přírodními zákony.

 

Historie a principy Ájurvédy

 

Samotný pojem Ájurvéda znamená v sanskrtu „vědění o životě“ a odkazuje tak ke komplexnímu přístupu. Za nejvíce autentickou sbírku ájurvédského učení je považována Sušruta samhitá, která vznikla v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Skládá se ze 184 kapitol, ve kterých je popsáno 1120 chorob, 700 léčivých bylin, 64 preparátů z minerálních látek a 57 preparátů ze živočišných látek. Mimochodem, věnuje se i chirurgii, takže ukazuje, že Ájurvéda opravdu není jen o „léčení bylinkami“.

Ájurvéda říká, že základem zdraví je stabilní rovnováha tří základních charakteristik („dóš“). Podle tradiční indické medicíny má každý člověk od narození specifický a vyvážený poměr těchto charakteristik. A je to právě jejich nerovnováha, která způsobuje bolesti a nemoci.

 

S dóšami jsou spojené tyto vlastnosti:

 

VÁTA -  vyjadřuje suchost, pohyblivost, chladnost, lehkost, proměnlivost, jemnost, hrubost, rychlost. Je spojena s hrtanem, krevním oběhem a nervovým systémem.

PITTA - vyjadřuje horkost, ostrost, světlo, vlhkost, mastnost, tekutost, kyselost. Je spojena se žlučí, žaludkem, střevy, játry, slezinou, srdcem, očí a kůží.

KAPHA - vyjadřuje těžkost, zdrženlivost, olejnatost, sladkost, stabilnost, pomalost, měkkost, lepkavost, těžkopádnost a chladnokrevnost. Je spojena s hlenem, dutinou, kostrou zuby a nehty.

Ájurvéda se při léčení neduh, psychických i fyzických, zaměřuje na vyvažování životních energií (prán) a většinu nemocí považuje za psychosomatické. Přístup je vždy komplexní, upravuje se životospráva, jsou doporučovány různé terapie, včetně bylinné. A právě na některé bylinky spojované s Ájurvédou se teď podíváme.

 

Bylinky užívané v Ájurvédě

 

Arjuna – je užívaná pro regeneraci srdečního svalstva, posiluje srdeční činnost a povzbuzuje organismus.

Bakopa drobnolistá - podporuje vznik nových neuronů a zvyšuje krevní zásobování mozku, tím ho pochopitelně také okysličuje. Působí také jako antioxidant. Zlepšuje paměť a schopnost učit se. Zvyšuje také duševní výkonnost, působí proti únavě, současně je doporučována při neklidu nebo nespavosti.

Embilika lékařská – v Ájurvédě se používá plod této rostliny označované jako Amalaki. Zvyšuje tvorbu červených krvinek, reguluju hladinu cukru v krvi. Zlepšuje zrak.

Vitánie snodárná – v sanskrtu známá jako ašvanga. Posiluje obranyschopnost organismu, zklidňuje nervové napětí, posiluje paměť a schopnost koncentrace, je doporučována při depresích.

Eklipta bílá – označovaná také jako bhringaraj roste v Himalájích. Pomáhá při bolestech hlavy, je užívána při jaterních a žlučníkových potížích.

Vrcholák myrobalánový – celkově posiluje psychickou a fyzickou odolnost organismu, je užívaný při chorobách trávicího traktu nebo jaterních onemocněních.

Pupečník asijský – označovaný také jako brahmi slouží k osvěžení mysli, zlepšuje paměť a regeneruje mozkové buňky. Stimuluje prokrvování tkání. Zvyšuje odolnost nervového systému.

Kotvičník – je známý močopudnými účinky, užívá se při zánětech vylučovacích a pohlavních orgánů. Vhodný je při léčbě impotence.

Voňatka citronová – zklidňuje mysl, uvolňuje fyzické i psychické napětí, posiluje odolnost nervů, zmírňuje napětí. Užívá také na podporu pocení.

Řeřicha zahradní – je doporučována při pocitech slabosti, zmírňuje bolesti zad (v dolní části).

Neem Nimba – v Indii se mu říká „boží strom“. K léčebným účelům se používají jeho listy, květy, semena i kůra. Pročišťuje krev, má antibakteriální a antivirové účinky.

Kardamomovník obecný – tradičně se žvýká, aby osvěžil dech. Podporuje mozkovou činnost a posiluje paměť. Zlepšuje trávení, doporučuje se při nevolnostech. Běžně se také používá jako koření.

Šatavari – tato rostlina působí jako ženské omlazující tonikum. Osvěžuje a navrací vitalitu. Příznivé působí v období menopauzy.

Zázvorovník lékařský – je vhodný při nachlazení a kašli, uvolňuje ztuhlé svalstvo, působí proti nadýmání.

Bazalka svatá – projasňuje mysl a otevírá srdce, působí antistresově a prý zpomaluje i stárnutí.

Chřest lékařský – doporučuje se při průjmech, pálení žáhy a dalších zažívacích potížích. Vhodný je i při léčbě neplodnosti.

Dřišťál obecný – stimuluje činnost jater, používá se při očních potížích, je vhodný i při problémech s dutinou ústní.

 

Výtažky z ájurvédských byliny v doplňcích stravy

 

To, co pozorovali indičtí léčitelé, potvrzují i vědecké výzkumy. Výtažky z rostlin uvedených výše opravdu mají léčebné účinky. Využívají se proto v doplňcích stravy, jako jsou nootropika. Bakopu drobnolistou najdete například v doplňku stravy Mentis Max nebo Mentis Zen. Výtažek z vitánie snodárná je součástí doplňku stravy Mentis Zen.

Podívejte se i na další doplňky stravy s ájurvédskými bylinami.