Prozradíme vám, za co vám poděkují vaše játra!

21.01.2020
Čtěte celý článek

Přiznejme si – kdo z nás by mohl říct, že má zdravá játra? Jídelníček mnohých z nás není nejzdravější, proto si nedělejme iluze o tom, že svá játra nezatěžujeme. Už samotná česká kuchyně zrovna nejde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Oběd průměrného člověka se tak skládá z tučného či smaženého jídla, které je zapíjeno pivem. A při této kombinaci játra opravdu nevrní blahem. Spíš naopak, můžou zavrnět i bolestí. A to už není legrace. Tak co s tím? Jedno řešení bychom tu měli.

Nejdříve se ale mrkneme na játra. Kde jsou uložena a co mají na starosti, aby naše tělo fungovalo tak jak má, protože játra patří k orgánům, bez kterých se neobejdeme.

Játra jsou jeden z největších orgánů v našem těle. Jsou uložena v břišní dutině, v její pravé horní části. Svými částmi přiléhají k bránici, ke stěně břišní a k hrudníku. Jsou přímo napojena na žlučník a z dalších vnitřních orgánů přiléhají k žaludku, dvanáctníku a tlustému střevu.

Co se týče tvaru, játra připomínají trojúhelník a jsou rozdělena vazem na dva laloky, z nichž větší je ten pravý. Tvoří cca 2-3% hmotnosti těla dospělého člověka a při své činnosti spotřebovávají až 30% celkové spotřeby kyslíku.

Játra plní několik velmi důležitých funkcí při metabolismu a trávení. Jejich činnost je pro fungování organismu nezbytná, protože:

 • absorbují živiny z potravy (vitaminy rozpustné v tucích),
 • ve velké míře se podílejí na metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin,
 • detoxikují škodliviny, což jsou toxiny z potravy a odpadní produkty z krve,
 • produkují cholesterol, žluč a některé hormony.

Jednoduše řečeno, játra čistí naši krev a zajišťují, aby se živiny z jídla dostaly tam, kam měly, popř. je ukládají do zásoby. Jejich správné činnosti samozřejmě brání již výše zmíněné dopřávání si tučných nebo smažených jídel. Dalšími faktory, které játrům neprospívají, je nadměrné užívání alkoholu, drog, popř. některých léků. Játra mohou být ohrožena také infekcí. Nesprávné fungování jater pak může vést až k onemocněním. Na ta nejčastější se podíváme blíže.


Onemocnění jater

Hepatitis
Toto onemocnění je též nazýváno jako žloutenka. Jedná se o zánět jater, který je způsoben viry, obvykle bývá akutní a krátkodobý. Pokud dochází k chronickým zánětům, může hepatitis vyústit až v cirhózu jater.
Nejčastěji se hepatitida vyskytuje v typech A, B a C, kdy u prvních dvou typů se projevuje žloutnutí kůže a očního bělma. Dalšími projevy je tmavé zbarvení moči, celková malátnost, bolest kloubů a bolest v pravé horní části břicha. U typu C se tyto příznaky nemusí projevit, a tak ji člověk může mít i několik let, aniž by o ní věděl. Typ C je závažný i z toho důvodu, že při neléčeném stavu může přivodit až selhání nebo nádor jater.

Cirhóza
Trpí-li člověk na chronické nemoci jater, mohou tato onemocnění vést až k cirhóze. Cirhózu způsobuje odumírání jaterních buněk a toto onemocnění je nevratné. Lze ho ale stabilizovat, aby nedocházelo k dalšímu zhoršení jaterních funkcí. Jaterní funkce se pak monitorují jaterními testy. Cirhóza se zpočátku nemusí projevovat žádnými příčinami, může se však objevit zvětšení břicha. Později se projeví svalová atrofie, modřiny, u mužů zvětšení prsů.

Steatóza
Též známé pod pojmem ztučnění jater, kdy se tuk nadměrně ukládá v jaterních buňkách. Příznakem tohoto onemocnění je zvětšení jater, jejich bolest, popř. pocit plnosti. Příčinou je nadměrné užívání alkoholu, přičemž nejvíce ohroženi jsou obézní lidé a diabetici. Toto onemocnění lze léčit omezením alkoholu a tučné stravy, nicméně při neléčeném stavu může vést až k cirhóze jater.

Rakovina jater
Rakovinu jater považujeme spíše za vzácné onemocnění, kdy rakovina většinou pochází z jiného orgánu a šíří se do jater. K rozvoji nemoci může vést chronická hepatitida nebo cirhóza. O rakovině jater hovoříme v případě, že se rozšíří přímo v játrech, a to z jaterních buněk nebo žlučovodů. Příznaky se projevují bolestmi břicha na pravé straně, teplotou, nechutenstvím a svalovou atrofií.


Nemoci související se žlučníkem

Protože játra produkují žluč a žlučník je přímo napojen na játra, do onemocnění jater tak můžeme zařadit i nemoci související se žlučníkem:

 • Žlučové kameny
  Patří k nejznámějším onemocněním. Žlučové kameny mohou způsobit zánět žlučníku nebo poškození jater. Důvodem je nadměrná konzumace tučných jídel, které obsahují cholesterol. Kameny mohou způsobovat nevolnost a průjem. Pokud se zaseknou ve žlučovodu, dochází k intenzivní bolesti v pravé horní části břicha.
 • Zánět žlučníku
  Dalším onemocněním je zánět žlučníku, který může souviset se žlučovými kameny, ale stejně tak ho může způsobit i bakteriální infekce (např. bakterie salmonella nebo e.coli). Příznakem je opět bolest v pravé části břicha, nevolnost, zvracení a horečka.


A jak zjistíme, zda máme nemocná játra?

Pokud selhávají některé jaterní funkce, většinou to má vliv i na další orgány, které také přestanou správně fungovat. Mimo symptomů, které přímo souvisejí s onemocněními jater, se mohou projevit i následující příznaky:

 • otoky,
 • zadržování vody v těle,
 • cukrovka,
 • snížená srážlivost krve vedoucí ke zhoršenému hojení ran a celkovému sklonu ke krvácení.

Zabrousíme-li do anatomie, zdravá játra jsou červenohnědé barvy, jsou tuhá a hladká, ale zároveň poddajná. Nemocná játra, která jsou postižena např. cirhózou, jsou tvrdá a nepoddjaná. Při steatóze pak dochází k zvětšení jater v důsledku ukládání tuku v jaterních buňkách.

A teď už dost o nemocech, protože se podíváme na to, co se s tím dá dělat a jak nemocem předcházet. V ideálním případě.


Regenerace jater

Játra sama o sobě mají poměrně velkou regenerační schopnost, nicméně pokud dojde k onemocnění, je dobré je podpořit, a to nejlépe přírodní cestou. Nejznámější a také nejúčinnější bylinkou pro regeneraci jater, která jim pomůže dát se dohromady, je ostropestřec mariánský. Lze ho využít jak preventivně, tak i poté, co zjistíte, že vaše jaterní testy nejsou úplně ukázkové. Z této bylinky se používá zejména její plod a semena.


Detoxikace jater

Játra jsou detoxikačním centrem organismu, což znamená, že odstraňují všechny látky, které do našeho těla nepatří. Přehnali jste to minulý večer s alkoholem, nebo snědli něco, co vám nesedlo? I v tomto případě, kdy játra pracují na plné obrátky, je dobré je podpořit užíváním ostropestřce. Urychlí detoxikaci a pomůže snížit cholesterol, pokud vás trápí jeho vysoké hodnoty. Je to také silný antioxidant.


Benefity ostropestřce

Ostropestřec mariánský také posiluje imunitu, čímž může přispět k snížení výskytu některých nemocí, jako je rakovina, žlučové kameny či cukrovka. O dalších benefitech jsme se rozepsali podrobněji v článku "OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ: JAKÉ ÚČINKY V SOBĚ SKRÝVÁ ZNÁMÝ BODLÁK?", protože blahodárné účinky této bylinky nás nepřestávají fascinovat.
Vaše játra nicméně nejvíce ocení, když jim dopřejete odpočinek od alkoholu, tučného a smaženého jídla a k tomu zařadíte nějaké cvičení a pitný režim. A ostropestřec už jen podpoří tuhle krasojízdu životem.

Autor: Anička