Nastartujete svůj mozek Acetyl-L-karnitinem

">

Nastartujete svůj mozek Acetyl-L-karnitinem

10.12.2018
Čtěte celý článek

Acetyl-L-karnitin nebo také ALCAR je poměrně známá nootropní látka, kterou pro její pozitivní účinky na lidský mozek užívají každý den miliony lidí různého věku. Jedná se o upravenou verzi aminokyseliny L-karnitin, která je na rozdíl od svého "bratříčka" schopna ovlivnit mozek překročením hematoencefalické bariéry, tedy přechodem mezi cévním systémem a mozkovou tkání.

ALCAR pozitivně ovlivňuje činnost mozku hned v několika oblastech, mezi které patří zlepšení syntézy acetylcholinu, optimalizace využívání glukózy a mastných kyselin (tuky) v mozku a stimulace tzv. růstového nervového faktoru. ALCAR ve spojení s L-karnitinem je také potenciálně schopen zmírnit účinky stárnutí a onemocnění mitochondrií a zvýšit jejich potenciál využívat tuky jako energii.

Vliv ALCARu na zdravotní stav jedince 

ALCAR celkově zlepšuje energetický stav jedince. Podle jedné studie (1) ALCAR jednoznačně zvyšuje dostupnost glukózy v určitých částech mozku a zároveň také hladinu kreatinu. Z výsledků dané studie tak vyplývá, že konzumace ALCARu zvyšuje produktivitu a celkovou energii jedince. 

To, že ALCAR zlepšuje dostupnost glukózy v mozku, je velice zajímavým poznatkem. Glukóza je totiž pro většinu z nás nepostradatelným "palivem" mozku, a jak stárneme, stává se pro nás čím dál těžší ji v mozku využít jako energii. V podstatě je to takový diabetes v mozku, který má často velmi negativní důsledky a jedním z nich je obávaná Alzheimerova choroba.

Alzheimerova choroba je závažné onemocnění mozku postihující především starší osoby. Způsobuje nevratné změny v mozkových buňkách a úbytek mozkové hmoty. Buňky tak ztrácí schopnost výměny informací, což poté vede k velkému narušení mozkových funkcí až k tzv. demenci.

Acetyl-L-karnitin může u některých pacientů s Alzheimerovou chorobou dokonce zpomalit průběh onemocnění, zlepšit paměť a posílit některé mentální funkce a samotné chování, a to pravděpodobně zvýšením využívání tuků jako zdroj energie v mozku. ALCAR tedy muže sloužit jako i jako prevence před Alzheimerovou chorobou.

Dalšími důvody ke konzumaci ALCARu mohou být i jiné duševní poruchy, ztráta paměti související s věkem, deprese nebo také problémy se špatnou funkcí jater (jaterní encefalopatie). ALCAR se užívá i během odvykání od alkoholu, špatné cirkulaci krve v mozku po mrtvici či ke zmírnění bolesti nervů způsobené diabetem a mnoho dalších. 

ALCAR a nervový růstový faktor 

Dále má ALCAR pozoruhodné účinky na nervový růstový faktor (NGF). Poprvé byl tento faktor objeven italskou neuroložkou Ritou Leviovou-Montalciniovou v roce 1956. Nervový růstový faktor je bílkovina přítomna v neuronech senzorických, hippokampálních a sympatiku. 
Jak již naznačuje jeho název, nervový růstový faktor se podílí především na růstu, udržování, množení a přežití nervových buněk (neuronů) v mozku. ALCAR usnadňuje celý tento proces tvorby neuronů v takových hodnotách, které jsou tělu prospěšné, a udržuje mozek v co nejlepší kondici.  

S čím je vhodné ALCAR kombinovat? 

ALCAR najdete ve vhodné kombinaci v našich produktech Mentis Vital a Mentis Chill, ale lze ho také kombinovat i s dalšími látkami, jako jsou např.:

CDP Cholin - nejenže je CDP Cholin prekurzorem acetylcholinu, ale zaroveň také uridinu. Právě uridin má v sobě některé vlastnosti nervového růstového faktoru, které v kombinaci s ALCARem vytváří pořádnou dávku energie. CDP Cholin najdete v Mentis Max.

Ashwagandha - je mimo jiné inhibitorem acetylcholinesterázy (enzym působící na degradaci neurotransmiteru acetylcholinu za vzniku cholinu a acetátu), to znamená, že pomáhá mozku zabránit rozpadu tohoto neurotransmiteru. V kombinaci s ALCARem dokáže toto nootropikum jedince zklidnit, ale zároveň nabýt potřebnou energií. Ashwagandhu najdete v Mentis Zen.

Výtažek z artyčoku - artyčoky jsou dobrým zdrojem vitaminu C, kyseliny hydroxyskořicové a flavonů. Příznivě působí na stav a funkci jater, podporuje detoxikaci a udržování normální hladiny krevních tuků. Dále přispívá ke správné funkci střevního traktu. Společně s ALCARem nabudí mozek k produktivitě. 

Bakopa drobnolistá - ovlivňuje hladinu acetylcholinu v mozku a má výrazné antioxidační účinky, díky čemuž zlepšuje paměť a působí jako prevence infarktu, mozkových příhod a ostatních neurodegenerativních onemocnění. V kombinaci s ALCARem tak dokáže pořádně nabudit a namotivovat člověka k výkonu. Bakopu najdete v Mentis Zen a Mentis Max.

Huperzin-A - je součástí Vrance pilovitého. Alkaloid Huperzin-A zvyšuje hladinu nervového přenašeče acetylcholinu v mozku, čímž zlepšuje paměť, poznávací funkce, schopnost učit se a vybavovat si již naučené věci. Rovněž přispívá k růstu nových dendritů (výběžků neuronů, které přijímají nervové vzruchy), čímž zvyšuje mozkovou aktivitu. Ve spojení s ingrediencí ALCAR zlepšuje paměť, kognitivní funkce, udržuje mozek v nejlepší formě a zároveň pomáhá s poruchou soustředění. Huperzin-A najdete v Mentis Max.

Foto Esther Town a Alexis Brown z Unsplash

Odkazy:
1. Chronic acetyl-L-carnitine alters brain energy metabolism and increases noradrenaline and serotonin content in healthy mice., 2012, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22549035#