Jak prožít vánoce v ZENu

19.11.2017
Čtěte celý článek

Šťastné a veselé? Bývávalo. Většina z nás, dospělých, každoročně zažívá čtyřměsíční maraton, který tvrdě prověří jejich odolnost vůči stresu. Továrna na stres přitom funguje přesně dle stanoveného provozního řádu. Můžeme ji pozorovat s nevolí... a nebo s pobavením. Ať tak, nebo tak - tajemství pohodových Vánoc je v naší hlavě.

Stres řídí hormony

Za stres může hormon kortizol. Pokud ho pustíme ke slovu, dokáže nadělat nepříjemné škody v části mozku zvané hipokampus. Ta je klíčová pro učení, paměť a řízení emocí, stejně jako pro zastavování stresových reakcí po skončení stresového okamžiku. Chronický stres pak negativně ovlivňuje rozhodování, pracovní paměť a řízení impulzivního chování. Dlouho stresovaný mozek se špatně učí, méně si toho pamatuje a je náchylnější k depresím.

A jako by toho nebylo málo, kortizol umí negativně ovlivnit aktivitu té části mozku, která vytváří a ukládá vzpomínky, spojené s emocionálními událostmi (amygdala). Změny, které kortizol způsobuje, navyšují negativní emoce jako strach, úzkost a agresi. Náš způsob pozitivní a konstruktivní interakce s okolím, naše schopnost učení, pamatování, rozhodování jsou prostě kvůli stresu trvale v ohrožení.

Jak přemluvit mozek, že ke stresu není důvod?

Většina lidí se stresu nějak brání. Každý máme své ověřené způsoby. O vánocích ale neúměrně narůstá množství vnějších stresorů, takže je zvládání stresu o mnoho těžší. Jak pomoci svému mozku náročné období překonat? 

Zkuste to pomocí přírodních nootropik Mentis. Mentis ZEN umí Vašemu mozku říct „Nebuď stres, buď ZEN. Je receptem na trvalou pohodu. Podporuje psychickou odolnost a zvládání dlouhodobého stresu a úzkosti. Zlepšuje paměť a soustředění. Účinkuje do půl hodiny a na dvanáct hodin Vám pomůže odsunout vlny stresu do bezpečné vzdálenosti. Je nenávykový, takže ho můžete užívat tak dlouho, dokud bude třeba.

Chcete ZENové Vánoce? Zkuste to s Mentis ZENem!

Abyste si mohli ověřit, nakolik Mentis ZEN opravdu pomohl, pojďme si na letošní Vánoce dát dva malé cíle. Pokud ho budete užívat denně, jejich plnění vás bude bavit, namísto aby vás stresovalo.

Cíl 1: Zvládnout vánoční maraton bez stresu a jeho vedlejších účinků.
(neurazit příbuzné, neinzultovat prodavače v obchodech, nedat výpověď v práci, nezbavit se životního partnera jen proto, že už Vám s těmi svátky strašně leze na nervy, neupadnout do deprese, nevypěstovat si závislost na alkoholu nebo jiných stimulantech, nezačít zase kouřit, nezadlužit se až po uši a nezapálit vzteky stromeček)

Cíl 2: Užít si podzimu i zimy tak moc, jak je to jen možné.
Je přece úplně jedno, jestli napadne sníh. Jestli jsme splnili všechny položky na našem seznamu úkolů. Jestli pod stromečkem najdete ponožky a svetr s jelenem. A jestli vánoční hvězda na vašem perfektním vánočním stromku bude držet rovně. Stačí nám naše ZENová pohoda.

Kvalifikovaný rozbor stresorů Vám pomůže získat nadhled. Když se na to totiž podíváme s odstupem, továrna na stres funguje přesně dle stanoveného provozního řádu. Můžeme ho pozorovat s nevolí... a nebo s pobavením. 

Září

První obchody zlomyslně nastrčí do regálů u vchodu vánoční výzdobu (aby měly jistotu, že spotřebitel začne být včas v depresi). Ani mikulášské figurky se netěší takové pozornosti – na pouhé tři týdny skromně doplní vánoční čokoládové šílenství, a pak už po nich ani čert neštěkne. Zato ozdobičky, kosmetické balíčky, dětské hračky, zvířecí pelíšky a vtipné minidárky budou od září do prosince přibývat tak dlouho, dokud bude ještě možné uličkou mezi regály obchodu projet. „Letos s tím (rozuměj Vánoce) začali zase nějak brzo, nemyslíte?“, debatují spotřebitelé u hromad červenozlatých skleněných koulí.

Vánoční továrna na výrobu stresu se právě teď rozjela na plné obrátky. V plánu je každodenní třísměnný provoz. Hlavním nositelem stresu budou dárky.

My, kdo užíváme Mentis ZEN, pozorujeme hemžení s mírným úsměvem a klidem v srdci, duši i mozku.

Říjen – listopad

Začíná období přání. Prarodiče pravidelně volají svým dětem a vyžadují seznam jejich a dětských přání. Rodiče se následně pokoušejí vydolovat seznam přání z dětí. Kradou za okny dopisy Ježíškovi a spravedlivě rozdělují položky seznamu mezi zúčastněné strany. Puberťáci tvrdí, že je Vánoce nezajímají, ale jsou připraveni se pekelně naštvat, pokud pod stromečkem nebude přesně to, co si tajně přejí.

Senioři si přejí, aby na to letošní bláznění měli dost peněz, protože důchody nerostou tak rychle jako cena trendy dárků. Nedobrovolní singles a osamělí lidé si přejí, aby to bylo rychle za nimi.

Všichni dohromady si přejí, aby byly letošní Vánoce romantické, bílé – tedy zasněžené. Obyvatelé Prahy si přejí, aby napadl sníh všude mimo Prahu, kde jen komplikuje dopravu. Příroda si o našich přáních zcela veřejně myslí svoje.

Internetové obchody pořádají výprodejové Černé pátky ve všech pracovních dnech. Čínské e-shopy hlásí, že listopadové nákupy letos v prosinci doručit nestihnou (je to jedno, stejně by nám je uschovali celníci nebo Česká pošta, stejně jako vloni). 

Obchody přetékají zbožím i lidmi. Centra měst přetékají tržišti s vánočním zbožím (rozuměj, s čímkoliv, co se o vánocích dá prodat). Všude hrají koledy. Nakupující připomínají živé kalkulačky s jediným vloženým programem: „kolik dárků už mám a kolik ještě chybí“.

Přibývá těch, kdo se před dalším pokusem získat chybějící artefakty do vánoční sbírky posilní vánočním punčem. Ještě že je ho všude plno :-).

S každým týdnem se intenzita stresu, odstartovaného nevinnými zářijovými dekoracemi, zvyšuje.

My, kdo užíváme Mentis ZEN, stále pozorujeme hemžení s mírným úsměvem a klidem v srdci, duši i mozku. Vyrobili jsme si nákupní seznam a v obdobích, kdy je v obchodech volněji, nakoupíme dle seznamu vše potřebné. Seznam máme jen pro jistotu, abychom nekupovali nepotřebné věci – v paměti udržíme vše potřebné i bez něj.

Prosinec

Děti se intenzivně těší.
Rodiče a prarodiče se intenzivně těší, jakou budou mít děti radost z dárků.

Ženám začíná pečení cukroví. Obří nákupy, noční směny u trouby. Víkendové předvánoční úklidy jim seberou poslední minuty času. Duch vánoc  jim velí perfektně zajistit nadcházející třídenní rodinný maraton, který je už staletí pevně zakotven v našich kalendářích. Seznam činností, které je třeba provést (manažerky mají samozřejmě To do list, ne nějaký seznam), zahrnuje stovky položek.

Nezasvěcený by se mohl domnívat, že součástí vánočních tradic je stolování na zemi a Ježíšek kromě ochutnávání cukroví a doručování dárků plní funkci neúprosného kontrolora, který bílou rukavicí testuje rámy obrazů, zda na nich neulpělo smítko prachu.

Víkendové návštěvy shopping center, kde se dá nakoupit nejvíce dárečků najednou, začínají připomínat pokus o zápis do Guinessovy knihy rekordů s tématem „kolik lidí se v jednom okamžiku vejde do hodně, hodně velké místnosti“. 

Nákupní košíky přetékají zbožím. Často věcmi, které ani nebudeme potřebovat. 

Většina internetových portálů přetéká reklamou, že už se nedají číst. Inzeráty na věci, o které jsme na e-shopu na dvě vteřiny náhodně narazili, nás pronásledují všude, kam se podíváme.

Tradiční koledy už v naší hlavě nepřehluší ani projíždějící vlaková souprava.

Nedobrovolní singles a osamělí lidé dělají všechno proto, aby tlaku vánoc unikli. Odjíždějí mimo republiku, berou si dovolenou a zůstávají doma, vyřizují maximum potřebných obslužných úkolů (nákupy potravin) on-line.

Po sněhu ani památky. (Napadne samozřejmě až v březnu)

My, kdo užíváme Mentis ZEN, jsme si nechali byt uklidit úklidovou službou, poslední chybějící dárky objednáváme přes internet. V práci uklidňujeme šéfa, v domě sousedy, doma rodinu. Pečeme cukroví podle receptů naší prababičky. Recept vylovíme z paměti, kde byl roky pečlivě uschován. Ve volných chvílích se věnujeme studiu skript jaderné fyziky, protože máme pocit, že nám hlava nějak dlouho zahálela. Zácpy na silnicích chápeme jako příjemnou příležitost k odpočinku za volantem, spojeném se zpěvem písní oblíbené skupiny - žasneme, jak může dopravní situace někoho přimět, aby se hrubě  vyjadřoval o ostatních účastnících silničního provozu. Počasí nám je lhostejné. Dobrou náladu můžeme mít i bez sněhu, ne?

Svátky. Jsou tak intenzivní… a tak krátké. Než se nadějeme, budou pryč.

Bylo by senzační, kdyby alespoň dny vánočních svátků byly už jen klidné a spokojené, jak se píše ve vánočních přáních.

Často se to podaří. Ale může se toho také hodně pokazit. Pokud se v omezeném prostoru sejde dostatek lidí, kteří byli dlouho ve stresu, stačí ke startu jaderného výbuchu jedna malá nevinná poznámka. Třeba příliš neurčitá odpověď na otázku „Co myslíš, jak se mi letos to cukroví povedlo?“.

Pocity smutku a osamění v období vánočních svátků bolí víc než kdy jindy. A ne náhodou se v tomhle období prodá více antidepresiv a alkoholu než v jiných měsících roku.

My, kdo užíváme Mentis ZEN, se nenecháme rozhodit připáleným řízkem nebo hořícím stromečkem. Vlny stresu jsou daleko. Přemýšlíme, kdo z naší rodiny se příští rok k naší ZENové akci přidá. 

Ať už proti stresu používáte jakékoliv obranné prostředky, nedovolte, aby Vám z kouzla svátků kradl vzácné chvíle času s rodinou a přáteli. Pozorujte továrnu na stres s pobavením, ne nevolí. A staňte se generátorem pozitivní nálady. Stojí to za to.

Přejeme Vám i Vašim blízkým ZENové Vánoce!