Fosfolipidy jako zdroj omega 3 mastných kyselin

11.03.2018
Čtěte celý článek

Krillový olej, který je obsažen v Mentis Krillu, se získává výhradně z krunýřovky krillové (Euphausia superba), antarktického druhu mořského korýše, bohatého na omega 3 mastné kyseliny EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Omega 3 mastné kyseliny jsou potřebné pro mnoho oblastí lidského zdraví, jako je mozek, srdce a klouby, a protože si lidské tělo nedokáže vyrobit samo, musí být získávány z jídla nebo potravinových doplňků.

V článku se dovíte:


 • že krillový olej obsahuje antioxidant astaxanthin, a proto není třeba žádných aditiv, aby vydržel čerstvý;
 • že oproti rybímu oleji obsahuje olej krillový omega 3 mastné kyseliny založené na fosfolipidech, které zajišťují významně lepší bioaktivitu, resp. dodání klíčových mastných kyselin EPA a DHA do různých částí lidského těla, jako jsou mozek, srdce a klouby;
 • že fosfolipidy z krillového oleje nezpůsobují reflux jícnu.

 

Antarktický krill (Euphausia superba) je druh zooplanktonu, který se pohybuje v obrovských hejnech v čistých antarktických vodách. Živí se mikroskopickými řasami, které mu při výživě dodávají ohromné množství omega 3 mastných kyselin. Řasy jsou také bohaté na astaxanthin, účinný antioxidant, který dodává přípravku Mentis Krill jeho typickou červenou barvu a co je důležitější, působí jako přírodní konzervant pro omega 3 mastné kyseliny. Astaxanthin se vyznačuje tím, že potlačuje volné radikály, což je prospěšné lidskému zdraví, udržuje také čerstvost přípravku Mentis Krill a chrání omega 3 mastné kyseliny před oxidací. To znamená, že pro udržení jeho dlouhodobé stability nejsou zapotřebí žádná aditiva.

Omega 3 mastné kyseliny v přípravku Mentis Krill jsou lidským organismem lépe rozeznatelné, neboť se váží na fosfolipidy, což zapříčiňuje lepší vstřebávání do buněk na rozdíl od omega 3 mastných kyselin založených na triglyceridu (kyseliny nacházející se v rybách a řasách), jenž před vstřebáním do buněk lidského těla musí být nejdříve přeměněny v játrech.

Přípravek Mentis Krill, který je plný fosfolipidů, zajišťuje dodání klíčových mastných kyselin EPA a DHA do různých částí lidského těla jako jsou mozek, srdce a klouby.

Antarktický krill je vynikajícím zdrojem omega 3 mastných kyselin, protože jeho klíčové mastné kyseliny mají větší bioaktivitu, resp. vstřebatelnost a využitelnost. První a nejvýraznější výhodou je malá velikost tabletky. Druhou výhodou je, že nezpůsobuje reflux jícnu, neboť omega 3 mastné kyseliny se mísí s obsahem žaludku, čímž se předejde říhání a jiným nepříjemným zažívacím potížím často spojenými s jinými mořskými zdroji omega 3 mastných kyselin.

Omega 3 mastné kyseliny v přípravku Mentis Krill jsou dopraveny a začleněny do buněčných membrán natolik rychle a účinně, že Omega 3 mastné kyseliny EPA a DHA mají jako součást buněčných membrán schopnost ovlivnit pružnost a indikovat procesy a metabolické parametry v buňce. Jinými slovy, čím více je omega 3 kyselin ve vašich buňkách, tím jsou pružnější a lépe fungují. Ale to ještě není všem výhodám konec! Kromě omega 3 mastných kyselin, fosfolipidů a astaxanthinu, přípravek Mentis Krill obsahuje také cholin, výživnou látku nezbytnou pro játra a srdce i pro zlepšení mozkových funkcí.

 

Klinicky ověřeno


Účinnost krillového oleje SuperbaTM, který je v přípravku Mentis Krill, je podpořena celou řadou vědeckých studií. Dokonce většina klinických studií prováděných na antarktickém krillu během posledních několika let se převážně týkaly krillového oleje SuperbaTM. Nedávno zveřejněné studie o účincích na lidské zdraví zkoumaly, zda forma (fosfolipid versus triglycerid) omega 3 mastných kyselin je důležitá pro absorpci mastných kyselin EPA a DHA v krevní plasmě.

V jedné studii byl účastníkům v úvodu změřen průměrný index Omega 3 mastných kyselin, jehož hodnota byla průměrně 2.0, což je hodnota relativně nízká. Po 8 týdnech každodenního užívání dvou gramů krillového oleje SuperbaTM (Mentis Krill), se jejich průměrný index zvýšil na 4.5, což představuje zvýšení o 125%. Ve skutečnosti bylo zvýšení indexu Omega 3 o 45 % patrné už po 2 týdnech. Tato pozorování ukázala, že fosfolipidy omega 3 z přípravku SuperbaTM (Mentis Krill) mají ve formě fosfolipidů velmi vysokou bioaktivitu. (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21042875)

V další studii vědci zkoumali schopnost přípravku SuperbaTM (Mentis Krill) snížit hladinu triglyceridů bez toho, aby byl zvýšen LDL “tzv. špatný“ cholesterol u jedinců, kteří mají krajní hodnotu LDL cholesterolu, či vysokou hladinu triglyceridů. Této studie se zúčastnily tři stovky subjektů, a studie prokázala schopnost snížit hodnotu triglyceridů přípravkem SuperbaTM (Mentis Krill) bez dopadu na hladinu LDL cholesterolu. (https://www.reuters.com/article/us-health-heart-omega3/omega-3-fatty-acids-linked-to-lower-risk-of-heart-disease-idUSKBN14N1Z8)

 

Z čeho se skládá krillový olej?


DLOUHÉ ŘETĚZCE NENASYCENÝCH MASTNÝCH KYSELIN EPA A DHA

 • Slouží jako zdroj energie.
 • Mají rozpoznané výhody pro lidské zdraví, které jsou zdokumentované ve více než 20 000 publikacích.
 • Jedná se o důležité živiny, které prospívají srdci, kloubům, mozku, kůži a zraku.

FOSFOLIPIDY

 • Lipid se skládá z fosfátové a glycerolové skupiny a dvou mastných kyselin.
 • Jde o vůbec nejlepší formu mastných kyselin EPA a DHA, neboť fosfolipidy představují stavební jednotky buněčných membrán.

CHOLIN

 • Je velmi důležitá látka v těle.
 • Je stavební jednotkou pro zdravá játra, srdce a zlepšení kognitivních funkcí mozku.

ASTAXANTHIN

 • Má vysoké antioxidační vlastnosti.
 • Chrání omega-3 mastné kyseliny v krillovém oleji před jejich oxidací a udržuje je přirozeně čerstvé a stabilní po dlouhou dobu a je tedy přirozeným konzervantem.