Cholin: fyzioterapeut pro náš mozek

17.10.2017
Čtěte celý článek

Žijeme v rychlé době. Nároky na pozornost a soustředění 12 hodin denně od puberty až do důchodu dají mozku pořádně zabrat. Málo spíme, před spaním řešíme starosti dalšího dne, které pak mozek v průběhu spánkové periody zpracovává bez našeho vědomí. Prostě… mozek nemá nikdy pauzu. Jak se o něj ale staráme? A co vlastně mozek potřebuje?

S přibývajícím věkem se mění chemické reakce v našem mozku i energetický metabolismus (který řídí uvolňování a spotřebu energie). Důsledkem je

 • degenerace buněčných membrán
 • Zhoršení vybavování informaci 
 • Prodloužení reakčního času
 • pokles hladina acetylcholinu 

Co přesně znamená "přibývající věk"? Tohle je to hodně individuální. Záleží na našem životním stylu. V každém případě bychom se nejpozději po čtyřicítce měli začít shánět po vhodném "fyzioterapeutovi" nejen pro naše tělo, ale i pro náš mozek.

CDP cholin

CDP-Cholin zvyšuje kognitivní energii, zlepšuje funkci mozku, zlepšuje komunikaci mezi neurony a chrání nervové membrány před poškozením volnými radikály.  
 
CDP-cholin nejvíce pomáhá starším lidem, u kterých dochází ke zhoršení poznávacích funkcí, pomáhá odstranit řadu následků mozkových příhod, používá se jako alternativa stimulantů u ADHD.  Oblíbený je ale i studentů,  kteří si jen potřebují zlepšil školní skóre.  
 
Cholin samozřejmě můžeme získat z potravy. Dostatečné množství CDP-cholinu najdeme hlavně ve vnitřnostech, například v játrech. Pokud chceme pocítit jeho pozitivní účinky výrazněji, je třeba ho užívat jako potravinový doplněk. 

CDP-cholin je rozpustný ve vodě,  po užití se velmi rychle dostává do mozku, kde okamžitě začne pracovat na zlepšování přenosu signálu mezi neurony, které zároveň renovuje. Zvýšením hladiny acetylcholinu a dopaminu zlepšuje funkce mozku a paměti.
 
Výzkumy ze stovek studií prokazují, že CDP-cholin:

 • zlepšuje poznávací funkce 
 • zvyšuje energii mozku a zrychluje tvorbu mozkových plen 
 • zvyšuje produkci acetylcholinu 
 • zvyšuje průtok krve do mozku 
 • kompenzuje škodlivé účinky mozkové cévní příhody
 • zlepšuje paměť a schopnost učení
 • zlepšuje poznávací funkce a paměť u lidí s Alzheimerovou chorobou.

Hradba proti stárnutí mozku

V Japonsku proběhla studie, ve které výzkumný tým studoval 16 mužů a žen, kterým byl po dobu 6-ti týdnů podáván CDP-cholinu v dávkách 500mg nebo 2000mg denně. Na konci této doby byla účastníkům studie provedena magnetická resonanční spektroskopie, aby se zjistil účinek na mozek.

Vědci zjistili, že v neuronech účastníků studie stoupla hladina ATP o více než 14%. Membránové fosfolipidy pak stouply o 32%. Toto zvýšení se objevilo ve specifických oblastech mozku spojených s poznáváním. Zajímavé je, že účinek byl výraznější ve skupině, která dostávala nižší dávku CDP cholinu.

Výzkumný tým došel k závěru, že užívání CDP cholinu může zabránit zhoršení kognitivních funkcí, spojených se stárnutím. Zároveň dochází ke zvýšení hladiny látek, které jsou nutné k syntéze a udržování buněčných membrán.

Uživatelé nootropik uvádějí, že jsou schopni se lépe soustředit a zaznamenali výrazné zlepšení kognitivních funkcí.

Bojovník s následky cévní mozkové příhody 

Účinky CDP cholinu oceňují spotřebitelé, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu. Uvádějí, že po pravidelném užívání CDP-cholinu většina znatelných následků vymizela - včetně ochrnutí svalů a slabosti.

Pomocník proti depresivní únavě 

Řada spotřebitelů dává pravidelné užívání CDP-cholinu do spojitosti se zmírněním únavy, spojené s klinickou depresí.

Lepší soustředění, snížení impulsivity

Někteří lidé užívají CDP-cholin také jako alternativu k stimulantům předepisovaným při ADHD. Zřejmě reagují na řady výzkumů, prokazujících pozitivní vliv cholinu na snížení projevu tohoto syndromu.

Zajímavé jsou např. výsledky studie, provedené na univerzitě v Utahu. 75 zdravým mužům bylo podáno 250mg, 500 mg CDP-cholinu nebo placebo.  Po 28 dnech užívání byly provedeny testy. 

U adolescentů užívajících 250 nebo 500mg CDP-cholinu se výrazně zlepšila pozornost a psychomotorické tempo.  Zároveň se ve srovnání s adolescenty užívajícími placebo snížila impulsivita. Tato studie naznačuje, že CDP-cholin je účinný i u věkově mladších skupin. Toto zjištění může být zvláště nápomocné těm, kteří trpí ADHD

Další studie byla zveřejněna v magazínu „Food and Nutrition Sciences“. Posuzovala potenciální účinek citikolinu (CDP-cholinu) na zdravé, dospělé ženy. Tato studie pracovala s 60-ti zdravými ženami ve věku od 40-ti do 60-ti let. Každá žena dostávala denně po dobu 28 dnů 250mg nebo 500mg citikolinu nebo placebo. Ženy, které užívaly citikolin zaznamenaly výrazné zlepšení kognitivních funkcí. 

Vědci předpokládají, že citikolin může zlepšit pozornost u žen středního věku. A dále může eliminovat problémy se soustředěním spojené s poruchami centrálního nervového systému (např. ADHD).

Málo nebo moc?

Hlavní známkou toho, že máte nedostatečnou hladinu cholinu, jsou bolesti hlavy. Naopak - pokud CDP-cholin ve větších dávkách užíváte a trápí vás potíže se spánkem, bolesti hlavy, průjmy, nízký nebo vysoký tlak, pocit na zvracení, rozostřené vidění nebo bolesti na hrudi, je načase vysadit. Optimální dávkování je vždy uvedeno na obalu produktu, obsahujícího CDP-cholin