Benefity užívání rozchodnice růžové

">

Benefity užívání rozchodnice růžové

27.11.2018
Čtěte celý článek

Rozchodnice růžová (Rhodiola Rosea nebo také zlatý kořen) je adaptogenní bylina s obrovským potenciálem pro redukci stresu a únavy, zlepšení nálady a regeneraci neuronů. Užívá se také jako náhrada kofeinu pro dodání energie a podporu spalování tuků zejména v oblasti břicha (viscerální tuk).

Rozchodnice roste převážně v arktických částech Evropy a Asie. Typicky tato rostlina dosahuje výšky mezi 12-30 cm a má žluté květy. Již po staletí se užívá zejména v tradiční ruské a skandinávské medicíně, ale první zmínky lze nalézt v pětidílné encyklopedii De Materia Medica (O bylinném lékařství), sepsaná starořeckým lékařem Dioscoridesem již v roce 77 n.l.. V současnosti je rozchodnice široce využívána v Rusku jako lék na únavu, problémy se soustředěním a špatnou paměť. Má se také za to, že dokáže zvyšovat produktivitu práce. Dále také působí proti úzkosti a depresi.

Jejími důležitými přínosy jsou

  • redukce stresu a únavy - rozchodnice pomáhá redukovat stres a únavu, zvyšuje energii, bdělost a vytrvalost a zvyšuje duševní výkonnost v období chronického stresu. Výzkumy ukazují, že může zvýšit pozornost při úkolech zaměřených na detaily, a to zlepšením koncentrace na delší časový úsek. Je to tedy ideální nootropikum pro studenty.
  • zlepšení nálady - rozchodnice zlepšuje náladu tím, že ovlivňuje hladinu serotoninu a noradrenalinu v mozku a některých opoidů zlepšujících náladu např. beta-endorfinů.
  • regenerace neuronů - rozchodnice pomáhá při neurogenezi opravou poškozených neuronů a podporem růstu těch nových. Rovněž aktivuje syntézu a re-syntézu ATP (adenosintrifosfátu), který je pro tělo a mozek hlavním zdrojem energie. Rozchodnice pomáhá snižovat C-reaktivní protein (CRP), který je jedním z nejdůležitějších reaktantů akutní fáze (tedy během zánětu nebo po vážném zranění) a také zánětlivým parametrem - jednoduše řečeno, hladina CRP ukazuje, zda se do organismu v pooperační době nedostala infekce. Nakonec stojí za zmínku salidrosid, který je součástí této úžasné rostliny. Salidrosid chrání neurony před oxidačním stresem způsobujícím buněčnou smrt.

Jak funguje rozchodnice růžová v našem mozku


Rozchodnice zlepšuje zdraví a funkci mozku hned několika způsoby

  • zlepšením nálady - samotní uživatelé nootropik a údaje z klinických studií uvádějí, že rozchodnice růžová pomáhá udržovat stabilní náladu člověka. Dále bylo potvrzeno hned několika studiemi, že rozchodnice růžová má silné antidepresivní účinky u pacientů s mírnou až středně těžkou depresí.
  • zlepšením mentální výkonnost při stresu - duševní únava může způsobit mozkovou mlhu, a pak je velmi těžké se soustředit na danou práci či úkol. To ovlivňuje mentální výkon jedince ve škole či na pracovišti. Rozchodnice navíc stimuluje nervový systém v boji proti únavě, která potlačuje duševní bdělost. 

Toto dokládá i jedna z mnoha studií, která byla provedena u 161 kadetů ve věku 19-21 let. Studie se zaměřila na účinek jedné dávky extraktu rozchodnice růžové ve vztahu k duševní práci ve stavu únavy a stresu. Kadetům byly podávány dvě až tři kapsle extraktu rozchodnice denně. Na základě výsledků studie bylo prokázáno, že rozchodnice růžová má na kadety "protiúnavový efekt". 1

 

Jaký vliv má rozchodnice na chronický stres? 


Pokud stres působí dlouhodobě (dostane se tedy do fáze chronického stresu), začnou se projevovat nepříznivé účinky kortizolu. Stresový hormon kortizol působí negativně na nové neurony, snižuje je či dokonce zastaví jejich tvorbu v části mozku zvané hipokampus. Právě hipokampus je klíčovým prvkem pro učení, paměť a řízení emocí stejně jako pro vypínání stresové reakce po skončení stresující události.
Kortizol navíc zvyšuje aktivitu části mozku zvanou amygdala. Amygdala je klíčová při formování a ukládání vzpomínek spojených s vysoce emocionálními událostmi. Páruje události s pocity, přičemž jsou spojení uskladněna v naší dlouhodobé paměti, takže se můžeme podobné zkušenosti v budoucnosti buďto vyhnout nebo ji vyhledávat. 
Změny, které kortizol způsobuje, zvyšují negativní emoce jako je strach, úzkost či agrese. Tyto změny v mozku mohou mít významný dopad na způsob interakce s okolím, naši schopnost učení, zapamatování, rozhodování a plnění dlouhodobých cílů. Zároveň znesnadňují úspěšně zvládat budoucí stresující situace, což vytváří začarovaný kruh. Dlouhodobý neléčený chronický stres může přejít až do stádia deprese, úzkosti a posttraumatické stresové poruchy.

Rozchodnice dokáže zvrátit poškození mozku způsobené chronickým stresem. Pomáhá udržovat mozek v kondici a zlepšuje reakci těla i mozku na stres. Rhodiola zmírňuje stres tím, že vyrovnává systém stresové reakce těla. Tím, že ovlivňuje pro mozek klíčové chemické látky jako serotonin, noradrenalin a beta-endorfiny, pomáhá tělu dostat se zpět do uvolněného stavu. 

Dávkování


Náš organismus si nedokáže benefity rozchodnice růžové vytvořit, takže je musíme tělu dodat. Doporučené denní dávkování je stanoveno na 50 – 300 mg denně. Pokud je potřeba, můžete krátkodobě denní dávkování zvýšit až na 600 mg. V tomto případě je dobré celkové množství rozdělit na dvě dávky – ráno a brzy odpoledne. 

Přesvědčte se sami a vyzkoušejte rozchodnici růžovou v produktech Mentis Max a Mentis Zen

Úvodní foto Diego Botero on Unsplash

Studie:
1. A randomized trial of two different doses of a SHR-5 Rhodiola rosea extract versus placebo and control of capacity for mental work. - https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12725561