7 triků jak zlepšit paměť a udržet svůj mozek v kondici co nejdéle

">

7 triků jak zlepšit paměť a udržet svůj mozek v kondici co nejdéle

10.09.2018
Čtěte celý článek

Kdysi se věřilo, že mozek dosahuje svého maxima na začátku dospělosti a poté pomalu vyčerpává svou sílu ve stáří. Nyní ale víme, že také současný životní styl hraje zásadní roli ve zhoršování kognitivních funkcí, a to zejména díky vystavování se toxinům, chemikáliím, stresu, nedostatku spánku, nezdravých diet a mnoho dalších.

Na druhou stranu má tato změna i pozitivní dopad - například dodržování zdravého životního stylu podporuje mozkovou aktivitu, dokonce i růst nových neuronů (tzv. neurogenesis). To napomáhá vytváření nových paměťových buněk, a na základě výzkumů je nyní dokázáno, že Hipokampus se mění během celého života (v některých případech až do 90. roku života), když mu dáme ty ,,suroviny,” které potřebuje. 

1)  Zdravá strava
Rozhodujícím bodem je strava. Základem je čerstvá zelenina a stejně tak i vyhýbání se cukru a škodlivé sacharidy. Významnými ,,superpotravinami” jsou například lískové oříšky, brokolice nebo borůvky. Dále se doporučuje vyšší příjem živočišných omega-3 mastných kyselin a snížení konzumace škodlivých omega-6 mastných kyselin až po celkové vyrovnání hladiny jak omega-3 mastných kyselin, tak omega-6. V tomto případě se doporučuje krilový olej, který jakožto jediný obsahuje astaxanthin, který nejenže chrání omega-3 mastné kyseliny před oxidací, ale také podporuje mozkovou aktivitu. 

2) Pořádný spánek
Spánek zlepšuje paměť a pomáhá mozku ,,procvičovat” a vylepšovat jeho výkon. Během spánku dochází k paměťové konsolidaci, proto je kvalitní a přiměřeně dlouhý spánek tak důležitý. Výskumy prokazují i význam krátkých spánkových pauz (dát si dvacet) pro snadnější uložení a vybavení osvojených faktů. 

3) Fyzický pohyb
Pravidelný pohyb povzbuzuje mozek pod optimální kapacitou k činnosti pomocí stimulace nervových buněk k dělení, posílení jejich propojení a chrání je před poškozením. 
Během fyzické aktivity nervové buňky uvolňují proteiny, známé také jako neurotropické faktory. Ty spouští další chemické látky, které prospívají kognitivním funkcím, zdraví nervové soustavy, včetně učení.

4) Přestaňte se překonávat = tzv. Multitasking
Multitasking, tedy schopnost vykonat více úkolů najednou, může vést ke zpomalení. Průzkumy dokazují, že potřebujeme zhruba osm vteřin na to, abychom si danou věc zapamatovali. V případě, že v jedné ruce držíme telefon, ve druhé nákup a přitom pokládáme klíče, je nepravděpodobné, že si později vzpomeneme, kam jsme klíče položili.

5) Hrajte hry
Jestliže mozek dostatečně nezásobíme novými informacemi, jeho výkon pomalu upadá. Proto se doporučuje hrát hlavolamy, které k jejich hraní vyžadují zapojení mozkových buněk a trénují paměť. Odborníci doporučují věnovat alespoň 20 minut denně hraní takovýchto her. 

6) Ovládněte novou dovednost
Ke zlepšení paměti přispívá také nalezení nové dovednosti, která by jedince naplňovala, přičemž také stimulovala nervový systém. Touto stimulací se snižuje riziko onemocnění spojených se stresem a nebezpečí demence. 
Klíčovým faktorem ke zlepšení paměti a funkci mozku je samotná závažnost účelu, kvůli které jedinec danou činnost vykonává. Jednoduše řečeno, člověka musí daná dovednost bavit a zajímat. V ideálním případě by mělo jít o něco, co vyžaduje neomezenou pozornost a zároveň radost. Příkladem může být hra na hudební nástroj, zahradnictví, malování a mnoho dalších. 

7) Aplikujte mnemotechnické pomůcky
Tyto pomůcky napomáhají k zapamatování a uspořádání slov, konceptů a různých informací. Za takové pomůcky můžeme považovat zkratky, vizualizaci předmětu, rýmy, rozdělování informací na několik kousků

Další chytré tipy pro dobrou paměť a zdraví mozku

Vitamín D
Tato biologicky aktivní látka zvyšuje růst nervů v mozku, přičemž vědečtí pracovníci objevili metabolické cesty vitamínu D zejména v hipokampu.U starších lidí výzkum prokázal, že nízká hladina vitamínu D je spojena se slabší funkcí mozku, a naopak v opačném případě přebytek vitamínu D pomáhá starým lidem udržovat v lepší psychické kondici. Vitamin D lze jednoduše čerpat z pobytu na slunci anebo za pomoci různých doplňků stravy. 

 

 

Přerušovaný půst 
Jako součást zdravého životního stylu je preferován přerušovaný půstový plán, který jednoduše vyžaduje, aby se vaše denní stravování omezilo na užší časové okno. Tím, že omezujete vaši stravu na 6-8 hodinové okno, efektivně držíte půst po 16-18 hodin každý den.

Zdravá střeva 
Střeva můžeme považovat za ,,druhý mozek” našeho těla. Střevní bakterie přenášejí informace do mozku prostřednictvím vagusového nervu, 10. kraniálního nervu, který běží z mozku, do střevního nervového systému. Existuje úzké spojení mezi abnormální střevní flórou a abnormálním vývojem mozku a stejně jako máte neurony v mozku, máte také neurony ve střevě - včetně neuronů, které produkují neurotransmitery, jako je serotonin, který se také nachází v mozku a je spojené s náladou.
Jednoduše řečeno, zdraví střev může mít vliv na funkci mozku, psychiku a chování, neboť jsou navzájem propojeny a vzájemně na sobě závislé. Kromě vyloučení cukru z jídelníčku je jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit zdraví střev, konzumovat tělu prospěšné bakterie.
V tomto případě lze použít probiotický doplněk, ale obzvláště se doporučuje konzumace fermentované zeleniny, protože mohou tělu dodat mimořádně vysokou hladinu prospěšných bakterií.

Cholin 
Cholin je nezbytnou živinou, kterou naše tělo samo vytváří v malém množství. U dospělých cholin pomáhá udržovat správnou funkci buněčných membrán, hraje roli v nervové komunikaci, zabraňuje nahromadění homocysteinu v krvi (přičemž zvýšená hladina je spojena se srdečním onemocněním) a snižuje chronický zánět. U těhotných žen cholin hraje stejnou, ne-li důležitější roli, pomáhá předcházet určitým vrozeným vadám, jako je spina bifida a hraje roli v rozvoji mozku.

CDP-Cholin je druh fosfolipidu, který se v těle rozkládá na cholin a cytidin a mění se dále na uridin. Cholin je látka, která se nachází v každé buňce těla, dodává buňkám energii a je tedy velmi důležitá pro zdraví mozku. Je nezbytný pro produkci nervového přenašeče acetylcholinu a pro tvorbu fosfatidylcholinu (PC), který je esenciální složkou buněčných membrán v mozku. CDP-Cholin se obvykle užívá pro dodání energie našemu mozku, zlepšení paměti a kognitivních funkcí a na podporu stálé mentální úrovně. CDP-Cholin najdete v MAXu jako Cognizin.

Jednoduchým řešením je také užívání přírodních léků na paměť, které obsahují všechny potřebné látky. Z toho jsou nejprospěšnější tzv. adaptogeny - zvláštní skupina léčivých rostlin, jejichž látky zlepšují schopnost překonat zátěž a v případě, kdy je tělo vystaveno určitému stresoru, dokáží vyrovnat jeho fyziologické funkce a podporuje soustředění.

Vranec pilovitý (Huperzia serrata) je rostlina, která obsahuje alkalod Huperzin A. Ten zvyšuje hladinu nervového přenašeče acetylcholinu v našem mozku, čímž zlepšuje paměť, poznávací funkce, schopnost učit se a vybavovat si již naučené věci. Rovněž přispívá k růstu nových dendritů (výběžků neuronů, které přijímají nervové vzruchy), čímž zvyšuje mozkovou aktivitu. Huperzin A působí rovněž jako antioxidant a chrání mozek proti přebytku glutamátu. Ten působí toxicky a zvyšuje propustnost hematoencefalické bariéry - tedy oddělení mozku a cévního systému - pro nejrůznější nebezpečné látky.

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri) pozitivně ovlivňuje hladinu acetylcholinu v mozku a má výrazné antioxidační účinky, díky čemuž zlepšuje paměť a působí jako prevence infarktu, mozkových příhod a ostatních neurodegenerativních onemocnění. Přispívá také k lepší adaptabilitě našeho mozku na stres, čímž zabraňuje jeho poškození a udržuje ho v kondici.


Vyzkoušejte sílu přírody v produktech Mentis MAX a Mentis Krill